„Už ani Masaryka nenechají na pokoji,“ prohlížel si včera ráno počmáraný sokl František Prášek z Bystřice. „Děcka se o prázdninách nudí a nevědí, co by vyvedly. Je potřeba takového darebáka chytit, stát nad ním s karabáčem a nechat ho uklidit celé město. Příště by si to už rozmyslel,“ myslí si František Prášek.

Nad „dílem“ nevěřícně kroutila hlavou i procházející důchodkyně. „Že si vůbec dovolí počmárat Masaryka, nad tím už zůstává rozum stát. To by si dříve nikdo prostě nedovolil, taková neúcta,“ řekla starší žena.

Radnici nezbude nic jiného, než nápis nechat odstranit. Ročně jsou na podobné opravy vynaloženy jen v Bystřici finanční prostředky v řádu desítek tisíc korun. „Problém je v tom, že podobné činy jsou prakticky nepostižitelné,“ upozornil místostarosta Josef Vojta.

Podle Vojty se naštěstí podobná vandalství nedějí příliš často. „Občas někdo obrátí kontejner nebo něco počmárá. Se sprejery jako takovými už problémy prakticky v Bystřici vymizely, většina z nich je ‚podchyceny‘ v centru Nadosah,“ uvedl Josef Vojta.

Nadosah funguje podle vyjádření vedení radnice velice dobře. Místní sprejeři mají legální stěnu. „Myslím si však, že by se občas mohla udělat nějaká akce, při níž by se třeba k čištění města připojili,“ navrhl starosta Bystřice Karel Pačiska.

Na to se dívá skepticky vedoucí nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Nadosah – centrum prevence Robert Knebl. „Poničení podstavce sochy Masaryka vidím jako vandalský čin. S tím asi sprejeři, o kterých víme, nemají nic společného. A určitě by město čistit nechtěli, protože oni přece nic nepoškodili,“ nechal se slyšet Robert Knebl. Přesto podle jeho slov není vyloučeno, že o vandalech čmárajících po soklu sochy někdo z nich něco ví. „Možná vědí, ale rozhodně nic neřeknou. Oni se totiž od podobných lidí distancují, nezařazují je do své komunity, prostě je ‚neberou‘,“ dodal vedoucí centra.

-------------

Chceme tvrdší testy pro sprejery, říkají starostové

Žďársko - Desítky tisíc korun ročně mizí kvůli sprejerům z městských kas na Žďársku. Odstraňování následků jejich počínání není podle představitelů obcí zrovna levná záležitost.

„Vůbec si nedokážu představit, na kolik vyjde například vyčištění budovy městského divadla. Je tam totiž zvláštní povrch, a já se obávám, že budeme muset vynaložit spoustu tisíc na to, abychom ty ‚malůvky‘ z objektu vůbec dostali,“ postěžovala si místostarostka Žďáru Dagmar Zvěřinová.

A právě zdi různých budov jsou podle starosty Velkého Meziříčí Františka Bradáče u sprejerů velmi oblíbené. „Odstranění oněch výtvorů z fasád je drahé. Vandalové to nastříkají během chvíle, ale to smývání bývá náročné,“ uvedl Bradáč.

Štěstí v neštěstí mají ve Velké Bíteši. O jarních prázdninách ve městě sprejeři řádili. „Policistům se je ale podařilo vypátrat, a oni škodu nyní splácí ze svého,“ řekl starosta Miroslav Báňa. Letos už writteři ve městě napáchali škodu za padesát tisíc korun. Představitelé měst na Žďársku se shodují, že prevence vandalství je možná. „Určitě nám pomáhá kamerový systém v centru města,“ uvedl František Bradáč.

A souhlasí s ním i starosta Bíteše. „Na nově budovaném dětské hřiště jsme umístili kameru, což za dobrou prevenci považuji,“ podotkl Miroslav Báňa.

Podle něho by ale neuškodila ani změna legislativy. „Určitě by měly být o něco tvrdší postihy,“ myslí si Báňa.

Stejný názor má i místostarostka Žďáru nad Sázavou. „Pro mladistvé, mezi nimiž je podle mého nejvíce sprejerů, by měly platit tvrdší sankce. Rozhodně by se měla k tomuto problému zpřísnit legislativa,“ sdělila Zvěřinová.

O tom, že drzost sprejerů nezná mezí, svědčí fakt, že po zdech čmárají už během dne. „Zrovna včera jsem viděla v akci dva takové výtržníky. Šla jsem na procházku se svým psem kolem žďárského bazénu, když jsem zahlédla, jak nějací dva mladí kluci, mohlo jim být kolem patnácti, sprejují po protější zdi obchodu. Rychle jsem sáhla po foťáku. V tu chvíli mě ale spatřili a dali se na útěk. Mít u sebe mobil, tak hned volám strážníky,“ vyprávěla jednadvacetiletá Kamila ze Žďáru.

Policisté evidují za letošek na Žďársku dvacet šest případů sprejerství. „Z toho deset se nám jich podařilo objasnit,“ řekl policejní mluvčí Václav Kučera.