„Zatím čekáme na stavební povolení, takže s celkovou rekonstrukcí jsme ještě nezačali. Nyní provádíme udržovací, přípravné práce, abychom takzvaně nestáli a zároveň dodrželi termíny, které nám ukládá smlouva," vysvětlil Marek Žák.

Do třiceti měsíců od uzavření smlouvy totiž musí majitel budovy vyměnit okna, opravit střechu a také fasádu směrem na náměstí Republiky a Doležalovo náměstí. Do pěti let pak má dům fungovat jako celek jak udává studie, kterou Žák, když projevil zájem o koupi školy, zastupitelům předložil.

Fasáda školy vedoucí do náměstí Republiky je už ze dvou třetin, tedy v prvním a druhém patře, opravená, okna jsou vyměněná, i okna vedoucí na Doležalovo náměstí jsou z poloviny nová. Na opravě střechy se intenzivně pracuje rovněž. „Chceme ji mít hotovou do konce roku," řekl Žák.

Okna ještě letos

„Podle mě to vypadá dobře, podoba školy zůstala zachovaná, a ta barva je taková jemná, na náměstí se jistě hodí. Moc se mi nelíbilo, že město tu školu prodalo, cena se mi zdála nízká. Jestli ale bude dům opravdu využitý a bude takhle vypadat, je to lepší, než aby se postupně rozpadal. Zvlášť, když náměstí se zrovna také obléká do nového," myslí si Josef Veselý ze Žďáru.

Všechna okna vedoucí na náměstí Republiky a Doležalovo chce nový majitel školy stihnout vyměnit ještě letos, stejně jako dodělat fasády. „Ze zadní strany, kde je tělocvična a dvůr, pak s okny i fasádami uvidíme podle možností, jestli i tam to do konce roku stihneme. Bude záležet také na tom, jak brzy přijde zima," popsal Marek Žák.

Jakmile Žák dostane stavební povolení, přijdou podle něj na řadu vnitřní dispozice budovy. „Chtěli bychom vybourat ty vstupy přímo z ulice a začít chystat obchodní prostory," dodal soukromník.

Proti prodeji bývalé první žďárské základní školy se postavila občanská iniciativa Žijeme Žďárem. Poukazovala například na to, že kupní cena 4,5 milionu je příliš nízká. „Nejvíce nám vadí, že město za tolik let nenechalo vypracovat odbornou studii využitelnosti budovy. Pokud by studie prokázala, že radnice na to nemá, aby školu využila, pak samozřejmě jsme pro prodej," vyjádřil se při rozhodování o prodeji školy za Žijeme Žďárem Zdeněk Navrátil. Petici proti prodeji podepsalo ve městě více než dvě stě lidí.

Dlouholetý nezájem

Zastupitelé ale školu prodali. Jak vysvětlila starostka Dagmar Zvěřinová, kromě Pekařství Řečice, jež část budovy užívá, si tam nikdo další prostor pronajmout nechtěl, léta se nedařilo najít ani kupce.

„Chceme, aby budova nechátrala a byla důstojným obrazem města, aby město prosperovalo, ale také dobře vypadalo," řekla Dagmar Zvěřinová. Podle ní po osmi letech snah už byl nejvyšší čas, aby se něco dělo. Doplnila, že radnice nechce, aby se z opuštěné školy stala nevzhledná ruina jako z bývalého hotelu Bílý lev.

„Nová fasáda školy se mně líbí, je střízlivá, takže na náměstí se určitě bude hodit. A přestavba na byty a obchody je podle mě ideální. Léta jsme objekt marně nabízeli," poznamenal místostarosta Jaromír Brychta.

Město má prý s Markem Žákem uzavřenou „tvrdou" smlouvu, dostatečně pojištěnou včetně toho, že má jako prodávající možnost od ní odstoupit. „Za ta léta jsem to ještě ve smlouvě neměl," poznamenal Žák, jenž má s přestavbami podobných budov dlouholeté zkušenosti.

Ze školy, která dosloužila, vytvoří soukromník polyfunkční dům s byty, prodejnami nebo kancelářemi. Zaznamenal už dokonce zájem ze strany potenciálních nájemníků. „Smlouvu jsme tedy ještě žádnou neuzavřeli, ale sem tam už se někdo zeptá," sdělil Marek Žák. Když dům kupoval, ujistil rovněž zastupitelstvo, že jeho prostory nepronajme například sociální ubytovně nebo herně. Město se pak zavázalo k součinnosti při zbudování parkovacích míst u objektu.