Až z encyklopedie se dozvěděli, že se jedná o pro Žďárské vrchy unikátní druh – chaluhu příživnou. „Tento živočich hnízdí v severní Evropě. Do střední se zatoulává opravdu jen velice vzácně. Pokud budu mluvit o České republice, jedinec tohoto druhu se tu vyskytuje tak jednou za tři roky,“ uvedl ochranář Jaromír Čejka.

Ptačí parazit

Vzácný pták přilákal na Žďársko ornitology z celé republiky. „Přijížděli sem, jen aby si ho vyfotili. Chaluha však u nás byla pouze dva dny – od 1. do 2. října. Někteří k nám proto přijeli a chaluhu už neviděli,“ vzpomínal Jaromír Čejka.

Se vzácným ptákem se pracovníci správy CHKO setkali ve Žďárských vrších už před patnácti lety. „Tenkrát šlo o druh chaluhy pomořanské. Na našem území ale uhynula, zapletla se totiž do drátů,“ řekl smutnou skutečnost ochranář. Pracovníci Správy CHKO trávili u Rendlíčku celé dva dny. „Museli jsme udělat snímky chaluhy, abychom je poslali na faunistickou komisi České společnosti ornitologické. Nejprve jsme ji fotili zdáli, a pak se pomalu přibližovali,“ uvedl zoolog Petr Mückstein, který jako jeden z prvních ptáka zahlédl.

Nakonec se k němu ochranáři dostali na pět metrů. „Je to nebojácný druh. Je to dravec mezi ptáky na mořských pobřežích. Nezalekne se ani racků, kteří jsou stejně velcí jako on,“ uvedl Jaromír Čejka.

Podle ochranářů se vzácná chaluha živí velmi zajímavým způsobem. „Nejen, že mezi jeho kořist patří vejce nebo mladí ptáci například racků, ale daří se mu racka vyprovokovat i k tomu, aby pustil rybu, kterou nese, nebo aby mu ji vyzvrátil z volete. Dá se říci, že je to takový ptačí parazit,“ doplnil žďárský ochranář.