Obrnit trpělivostí se musí nově řidiči i v průmyslové zóně Jamská ve Žďáře nad Sázavou. Tam plynulost dopravy omezují uzavírky částí silnic, které se spojují nad železničním přejezdem. Úplně neprůjezdná je část propojky od kruhového objezdu v Brněnské ulici s ulicí Jamskou kvůli stavbě přeložky Mělkovice Jamská.

„Nyní tam dodavatel stavby provádí napojování inženýrských sítí, proto je úsek silnice uzavřený. Objízdná trasa vede místními komunikacemi v průmyslové zóně," informoval Luboš Koubek, zástupce vedoucího odboru dopravy městského úřadu.

Cesta na Jámy je a zůstane průjezdná. Momentálně tudy vozidla mohou projet ještě po stávající silnici třetí třídy. Až stavební práce postoupí ke křižovatce u vlakového přejezdu, křižovatka se uzavře a dělníci ve směru Žďár nad Sázavou Jámy postaví provizorní panelovou cestu. Budou po ní moci projíždět i autobusy. „Panelová komunikace bude jednosměrná, provoz na ní bude řízen přechodným dopravním značením Dej přednost protijedoucím vozidlům a Máš přednost před protijedoucími vozidly," doplnil Luboš Koubek.

Uzavírky v průmyslové zóně potrvají do 14. června. Přeložku silnice první třídy I/19 od Mělkovic na Jamskou buduje ve Žďáře Ředitelství silnic a dálnic České republiky (ŘSD). „Stavební práce postupují podle plánu," uvedla Marie Tesařová, ředitelka ŘSD Jihlava. Stavbu provádí společnost Skanska.

Silnice 602

Až do konce prázdnin bude doprava omezena v Měříně. Na dvou úsecích silnic tam teď funguje jednosměrný provoz řízený semafory. „Samozřejmě je to komplikace, ale dá se to přežít. Zrovna nedávno nám ale k místním uzavírkám přibyla nehoda na dálnici. Obec byla ucpaná, protože jak se něco na dálnici stane, okamžitě sem z ní auta sjedou," řekl měřínský starosta Jiří Servít.

Letošní měřínská dopravní omezení také souvisejí s modernizací krajské páteřní silnice druhé třídy II/602 mezi Jihlavou a Velkým Meziříčím. „Součástí projektu je i průtah Měřínem," sdělila Iveta Hartmanová Pavlů z odboru dopravy a silničního hospodářství krajského úřadu.

Úsek „šestsetdvojky" je uzavřený i v Jabloňově, a to od křižovatky se sjezdem z dálnici D1 Velké Meziříčí-východ až k Jabloňovu, také ve Velkém Meziříčí je doprava omezená. „Na východním sjezdu z dálnice na Brno se staví kruhový objezd, jsou tam semafory, takže projíždět tudy je časově náročné," řekl Radovan Necid, velkomeziříčský starosta. „Horší potíže nám ovšem stále dělají řidiči, kteří při nehodě na dálnici hned sjedou do města radí jim to totiž v rádiu. Meziříčí bývá pak hned ucpané," dodal Necid.

Na „šestsetdvojce" přibude uzavírka v pondělí 1. června. Zcela uzavřená bude v úseku od křižovatky se silnicí II/351 směr Kamenice, po konec obce Řehořov. Zprovoznění komunikace se předpokládá do 31. srpna 2015. Uzávěra z důvodu rekonstrukce povrchu silnice i podkladních vrstev a dešťové kanalizace bude platit pro veškerý provoz. Křižovatka s II/351 směrem na Kamenici je součástí uzavírky a bude také zcela neprůjezdná.

Na modernizaci silnice druhé třídy 602 s rozpočtem 65 miliónů korun má Kraj Vysočina přislíbenou finanční podporu z Regionálního operačního programu NUTS 2 Jihovýchod.

Zcela uzavřená je kvůli celkové rekonstrukci také silnice první třídy I/37 v ulici Kpt. Jaroše ve Velké Bíteši. Most opravují ve Starém Telečkově, části Pavlova, uzávěra silnice tam potrvá do září.

-----------

Uzavřené silnice*

Žďár nad Sázavou (úplná uzavírka silnice III/35421 v prostoru křižovatky s místní komunikací nad železničním přejezdem u průmyslové zóny Jamská, do 14. 6.)

Jabloňov (úplná uzavírka silnice II/602, do 31. 8.)

Velká Bíteš (úplná uzavírka silnice I/37, ulice Kpt. Jaroše, do 30. 6.)

Ruda (úplná uzavírka D1 Exit 153)

Pavlov (úplná uzavírka silnice III/35429 v místě mostu ve Starém Telečkově, do 16. 9.)

Líšná (úplná uzavírka silnice III/35726 v úseku od křižovatky se silnicí II/354 po křižovatku se silnicí III/35321, do 31. 5.)

* vybrané uzavírky