Nejvíce čestných občanů, sedmatřicet, má Nové Město na Moravě.  „V posledních letech už v tomto zavládla střídmost. Každé dva roky se uděluje ocenění třem významným Novoměšťákům a doba, kdy se udělovalo čestné občanství prezidentům či generálním tajemníkům je už pryč,“ vyjádřil se tamní starosta Michal Šmarda.

První z významných osobností se stal c. k. okresní komisař a autor prvních tištěných dějin Nového Města Josef Kopřiva už v roce 1855. V seznamu ale nechybí také třeba místní ředitel reálky Leandr Čech oceněný v roce 1908. Vedle sebe stojí Masarykovo, Benešovo, Svobodovo i Gottwaldovo jméno. Předposledním čestným občanem Nového Města se v roce 2007 in memoriam stal Cyril Musil, sportovec a protifašistický bojovník ze Studnic u Nového Města a posledním čestným občanem je od roku 2009 místní rodák Jiří Brady. Ten byl pro město i jeho obyvatele významný již dlouhá léta před tím, než ho loni zbytek republiky poznal ani ne tak kvůli příběhu jeho rodiny i jeho samotného, ale vzhledem k příbuzenskému vztahu s ministrem kultury Hermanem a následně zpolitizované kauze (ne)udělení státního vyznamenání.

Seznam čestných občanů města by naopak těžko dávali dohromady ve Velkém Meziříčí.  „Institut udělování čestného občanství se ve městě již dlouho nepoužívá. Nejsme schopni sdělit, kdo ho mohl někdy v minulosti poslední obdržet,“ uvedl tajemník meziříčské radnice Marek Švaříček.

Policie. Ilustrační foto.
Řidič mopedu nezvládl jízdu a havaroval

Mezi jedenáct čestných občanů Bystřice nad Pernštejnem patří třeba někdejší předseda vlády Karel Kramář, literát Alois Jirásek, prezident Masaryk, partyzáni Chimič a Labuňskij, ale také bývalý prezident Václav Klaus, ještě coby předseda vlády. Dvěma posledními nositeli titulu patří nyní již zesnulí Vincenc Koutník, protifašistický bojovník a politický vězeň komunistického režimu, a Josef Kořista, bývalý ředitel zemědělské školy, který se zasloužil o rozvoj školy i města. Vincenc Koutník se v dubnu 2007 chtěl čestného občanství vzdát, pokud bude schváleno i Josefu Kořistovi, který měl po roce 1948 opačné politické názory. Nakonec k tomu ale nedošlo.  „Od roku 2007 jsme žádné další čestné občanství neudělovali,“ poznamenal starosta Bystřice Karel Pačiska s tím, že za významné zásluhy jsou obyvatelé města pravidelně oceňováni jiným způsobem.

Ve Velké Bíteši čítají asi desítku čestných obyvatel, předposlední titul byl udělen v roce 2005. Jeho nositelem se stal dnes již zesnulý archivář, historik a spisovatel Jaromír Kotík. „Při příležitosti oslav 600. výročí udělení plných městských práv Velké Bíteši bylo uděleno čestné občanství Václavu Klausovi, a to při jeho návštěvě v roce 2008,“ informovala tajemnice bítešské radnice Radka Klímová.

Ve Žďáře až do roku 2014 měli pět čestných občanů – letce z druhé světové války. Posledním z nich byl pilot stíhač Jindřich Bílek v roce 1998, předtím se čestnými občany Žďáru stali plukovník Josef Svatoň, štábní kapitán Jindřich Leskauer, major Bohuslav Holemář a štábní rotmistr Vladislav Břečka. V roce 2014 k nim přibyl Josef Chromý, tasmánský podnikatel, který ve Žďáře strávil dětství a dodnes město navštěvuje.