V Bystřici naposledy přiřkli čestné občanství Josefu Kořistovi v roce 2007, a to za jeho celoživotní práci, přínos k rozvoji středního zemědělského školství ve městě a za jeho zásluhy o výstavbu budovy střední zemědělské školy. Rok předtím se nositelem této pocty stal protifašistický bojovník a politický vězeň komunistického režimu Vincenc Koutník.

V letošním roce na radnici v Bystřici nad Pernštejnem o předání listiny dalšímu jedinci neuvažují. „Nic takového neplánujeme a troufám si na devadesát procent tvrdit, že se tak ani nestane. To by muselo jít skutečně o hodně výjimečného člověka,“ řekl pro Žďárský deník místostarosta Bystřice nad Pernštejnem Josef Vojta.

Zhruba desítku čestných občanů nerozšíří letos ani ve Velké Bíteši, kde tento titul dali v minulosti mimo jiné učiteli a hudebníkovi Janu Tirayovi, in memoriam strojnímu inženýru Karlu Stallerovi a v roce 2006 archiváři, historikovi a spisovateli Jaromíru Kotíkovi.„V roce 2008 si u příležitosti návštěvy města, v rámci oslav 600 let od udělení plného městského práva Velké Bíteši, od nás převzal čestné občanství současný prezident Václav Klaus,“ uvedl velkobítešský místostarosta Tomáš Kučera.

Na „svém“ zůstanou podle starosty Františka Mládka také ve Svratce. „Letos jsme ještě nikoho čestným občanem nejmenovali, a ani nebyl dosud podán žádný návrh na tento akt,“ sdělil starosta Mládek.

Zároveň Mládek prozradil, že naposledy tak bylo učiněno v roce 2010. „Vyznamenání převzal Jan Velík, který se aktivně účastnil bojů 2. světové války za osvobození vlasti, působil jako zpravodajec skupiny STAS a dále i v několika partyzánských skupinách,“ dodal šéf radnice.

V uplynulých pěti letech oceňovali také v Novém Městě na Moravě, kde dokonce disponují nejrozsáhlejším seznamem čestných občanů. Čítá sedmatřicet jmen, mimo jiné jméno rodáka Jiřího Bradyho, jenž si poctu přebral v roce 2009. Dva roky předtím bylo české občanství předáno posmrtně Cyrilu Musilovi, sportovci a protifašistickému bojovníkovi.

-------------

Držitelé čestného občanství měst*

Žďár nad Sázavou
– Jindřich Bílek, Josef Svatoň, Jindřich Leskauer, Bohuslav Holemář a Vladislav Břečka

Velké Meziříčí
– od 90. let minulého století titul neudělovali

Nové Město na Moravě
– Jiří Brady, Cyril Musil, Miroslav Smejkal, Rudolf Pernický, Vincenc Makovský, Klement Gottwald , Ludvík Svoboda, Edvard Beneš, Tomáš Garrigue Masaryk, Antonín rytíř von Schmerling, Josef Kopřiva

Bystřice nad Pernštejnem
– Josef Kořista, Vincenc Koutník, Václav Klaus, Karel Kramář, Alois Jirásek, Tomáš Garrigue Masaryk, Alois Pražák

Velká Bíteš
– Václav Klaus, Jaromír Kotík, Jan Tiray, Karel Staller

Svratka
Jan Velík, Nikolaj Melničuk-Orel, Heřman Mrázek, František Henych, Tomáš Garrigue Masaryk

*vybraní nositelé česného občanství
zdroj: městské úřady