Už teď však lidé jezdí obdivovat krásu, kterou led na skále vytvořil. Vedoucí horolezeckého oddílu ve Víru Slávek Matuška však varuje, že návštěva může být nebezpečné a je potřeba si dávat pozor.

Ledovou stěnu si můžete prohlédnout na videu i v galerii.

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek

Jakmile se dozvěděl, že skála ve Víru zamrzla, vyrazil se na ni František Stejskal z Olešnice na Blanensku podívat.

„S manželkou sem jezdíme snad už deset let. A většinou tu nejsme jen jednou. Často sem bereme i vnoučata, protože je to pokaždé velký zážitek. Jen jsme nikdy nesebrali odvahu na skálu vylézt. A teď už kvůli nemoci ani nemůžu. Takže budu stěnu obdivovat dále ze země,“ plánuje Stejskal.

Návnady a potraviny, které mohou ublížit psům.
Kvůli návnadám a poházenému jídlu jsou majitelé psů ve Žďáře na pozoru

Správce ledové stěny Matuška přibližuje, že lezení je vhodné i pro začátečníky. Musí však dodržovat opatření. Není například výjimkou, že odlomené kousky ledu člověka pořežou na obličeji.

„Stává se tak, když někdo seká nad sebe. Pak může pod cepínem něco vystřelit. Ale většinou je potřeba na zašití maximálně pár stehů. Za patnáct let, co se ledové stěně věnujeme, jsme nemuseli řešit žádné vážné zranění. A snad už ani nebudeme. Jde nám hodně o bezpečnost. A za tu dobu nabíráme zkušenosti, abychom věci dělali jenom lépe,“ ujišťuje správce ledové stěny.

Zkrachovalá továrna ve Víru se probouzí k životu. Vizualizace nového areálu.
Byty, hotel, restaurace, sádky: zkrachovalá továrna ve Víru se probouzí k životu

Matuška doplňuje, že je místo vhodné i pro přihlížející, nejen pro lezce. „Řeka Svratka vytváří přírodní bariéru. Takže lezci mohou v klidu šplhat. A v bezpečí zůstává i zbytek lidí. Ti zároveň mohou zblízka všechno pozorovat. O nic nepřijdou,“ vysvětluje správce stěny.

S jeho slovy souhlasí František Stejskal. „Ve Víru nejsou jen pěkné skály. Atmosféru tu dováří i lesy a údolí. Navíc kousíček odtud stojí přehrada. To je taky úžasná podívaná. Mně se ta kombinace za ty roky vůbec neomrzela,“ popisuje návštěvník.

Silák František Kocourek tam jedl i zemřel. Teď stoletý hostinec půjde k zemi
Silák Kocourek tam jedl i zemřel. Teď stoletý hostinec ve Víru půjde k zemi

Hlavní sezona začne v sobotu třináctého ledna. Pokud vydrží ideální počasí, mohla by být ledová stěna podle Matušky k dispozici aspoň do konce měsíce.

„O zahajovacím víkendu čekáme velký nápor. Pojedeme přes jedenáct hodin v kuse. Za den bychom chtěli obsloužit až devadesát zájemců. A v podobném režimu pojedeme tak dlouho, dokud to bude možné. Ať si to pořádně užijeme,“ říká správce.

Se smíchem ještě dodává, že se zima zatím lidem nepřejedla. „Kdyby začalo mrznout až v únoru, bylo by to horší. Počasí nám letos vyšlo vstříc,“ uzavírá Slávek Matuška.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pes běhal po dálnici na Vysočině, lidé se ho snažili odchytit

Zdroj: poskytl David Pícha