Půda už je totiž nasycená z předchozích dešťů, upozornil  Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Bouřky mají doprovázet silné nárazy větru o rychlosti až 75 km/h, místy nárazy dosáhnou až devadesátikilometrové rychlosti.

Velmi silné bouřky hrozí podle meteorologů od 15:00 do 22:00 v Praze, Středočeském, Jihočeském, Pardubickém, Královéhradeckém a Libereckém kraji, na Vysočině a v Olomouckém kraji. 

Povodňová bdělost platí od 15:00 do 20:00 pro Plzeňský, Liberecký a Ústecký kraj. "Vzhledem k předchozím srážkám a celkové nasycenosti povodí je vyšší pravděpodobnost rychlé reakce na tocích v povodí Lužické Nisy, Smědé, na přítocích dolního Labe (Kamenice, Ploučnice, Bílina) a také na Úhlavě, kde mohou nastat výrazné vzestupy s dosažením stupně povodňové aktivity i při výskytu méně intenzívních srážek," píšou meteorologové v aktuální výstraze.

Varují v ní i před vysokými teplotami, které až do večera povládnou v Jihomoravském a Zlínském kraji. "Ještě dnes vystoupí na jihovýchodě Moravy maximální denní teploty vzduchu nad 30 stupňů Celsia. Vzhledem k vysokým teplotám a nynějšímu suchu hrozí zde zvýšené nebezpečí požárů," uvedl ČHMÚ. Odpoledne a večer bude přes území republiky přecházet k východu okluzní fronta. Před ní do ČR proudí teplý vzduch od jihu.

V České republice už týden panuje počasí, kdy po horkém dnu přijde vlna bouřek a přívalových dešťů. Hasiči pak mimo jiné odčerpávají vodu ze sklepů a likvidují stromy, které kvůli silnému větru popadaly na silnice a železniční tratě.