„Naposledy byl sníh, aby se na něm dalo jet, tuším, v roce 2010," zavzpomínal moderátor recesistického podniku a zároveň místostarosta Polničky Luboš Zeman. Podle jeho názoru měla předešlá na sníh „hubená" léta vliv zejména na výkon předškolních lyžařů, protože ti ve svém životě zatím neměli dostatek možností se s jízdou na ski a sněhem obecně sžít.

Lyžníky na historických lyžích a v dobových oblečcích v bílé stopě doplnily například také mažoretky, skupina šmoulů a vyhlášenou trať v Polničce si za příznivých klimatických podmínek nenechal ujít ani tým české ženské biatlonové reprezentace. Jeho členky navíc při focení ochotně pózovaly se svými fanoušky. Těch se u startu jako tradičně sešlo podstatně více než závodníků. A nejen místních.

„Přijeli jsme se na začátek závodu podívat už třetím rokem, máme to při cestě," prohlásil Petr Motyčka ze Žďáru nad Sázavou, který se svým malým synem přes Polničku mířil za babičkou do Havlíčkovy Borové.

Vzhledem k teplotě, která se pohybovala kolem šesti stupňů pod bodem mrazu, více než kdy jindy závodníci ocenili možnost předstartovního dopingu. „V menších konvicích máme grog pro dospělé, ve větších čaj pro děti. Pořadatelé samozřejmě bedlivě dohlížejí, aby děti používaly pouze nápoj pro ně určený," řekl Zeman.

Zatímco děti startovaly v několika kategoriích a mohly si vybrat, zda pojedou na lyžích, anebo stanovenou trasu uběhnou, dospělí to měli komplikovanější. Hned od startu se spustili z kopečka do ostřejší klesající zatáčky vedoucí kolem zdi.

„Závodníci byli předem upozorněni, že ta zeď je letos nová a nebylo by tedy vhodné, kdyby zatáčku nevybrali," konstatoval Luboš Zeman s tím, že velkou motivací byla pro závodníky nejen vidina vítězství, které se nakonec určuje losem, ale především útulného interiéru Restaurace Polnička, kde tradiční silvestrovská akce pokračovala.