Na Žďársku se situace výrazně nezhoršila.ejvětší počet nakažených byl v okrese zaznamenán v roce 2008, kdy se ze sedmi případů z roku 2007 číslo vyhouplo na 64, poté začalo nemocných ubývat. „V roce 2009 bylo ještě hlášeno 45 případů černého kašle, v roce 2010 už jen čtyři. Letos zatím evidujeme devět nemocných, což je sice oproti loňsku nárůst, ale ve srovnání s předcházejícími lety to není nijak dramatické,“ informovala Renée Mašová, vedoucí epidemiologického oddělení územního pracoviště krajské hygienické stanice ve Žďáře.

Nemocní školáci

Černý kašel, proti kterému jsou očkováni kojenci a od předloňského roku se právě kvůli zvýšenému výskytu nemoci na území celé republiky zavedlo přeočkování jedenáctiletých dětí, je značně nakažlivý. „Nákaza se nejvíce přenáší ve školních kolektivech, ale onemocnět může kdokoli, a to i přesto, že byl dříve proti této nemoci očkován, anebo ji prodělal,“ uvedla krajská epidemioložka Alena Dvořáková.

Účinnost vakcíny totiž v průběhu let klesá, a než se předloni začaly přeočkovávat jedenáctileté děti, právě z této věkové kategorie se rekrutovalo nejvíce nemocných. Populace na Žďársku se v té době stačila dostatečně přirozeně promořit, takže nyní i ti adolescenti, na které se už přeočkování nevztahovalo, získali kontaktem s infekcí obranné látky.

„Černý kašel se šířil především mezi školáky, některé děti byly vůči nákaze méně odolné, a onemocněly, další si proti ní vytvořily protilátky,“ vysvětlila Mašová.

Vyčerpávající nemoc však ohrožuje nejenom dospívající mládež. Chránit by se měli i dospělí. „Trend se ubírá cestou přeočkování v dospělém věku, a to kombinovanou vakcínou. Je vhodné kupříkladu pro osoby s chronickým onemocněním dýchacích cest,“ řekla Mašová.

Kombinovaná vakcína prodlužuje ochranu proti černému kašli, ale i tetanu a záškrtu - dá se tedy například aplikovat při končící platnosti očkování proti tetanu. Cena látky se pohybuje kolem 700 korun.

V nebezpečí však i nadále zůstávají ti nejzranitelnější kojenci do třinácti týdnů věku, kteří ještě neabsolvovali základní očkování. U nejmenších může mít navíc nevyzpytatelná nemoc těžký průběh s přímým ohrožením na životě.

„U malých dětí se mohou objevit i krátkodobé životu nebezpečné zástavy dechu,“ sdělila už dříve žďárská pediatrička Marie Košťálová.

Černý kašel se v počáteční fázi projevuje jako běžné nachlazení, během asi čtrnácti dnů se zdravotní stav postiženého zásadně zhoršuje. Následují nepříjemné dýchací obtíže nezřídka spojené s nebezpečnou křečí hrtanu. Nemocného postihují křečovité záchvaty kašle. Organismus nemocného značně vyčerpávají a trvají obvykle několik týdnů, následná rekonvalescence pak několik měsíců.

Onemocnění se léčí pomocí antibiotik, doživotní imunita proti němu po vyléčení prokázána nebyla.

Proti nemoci se povinně očkují kojenci, batolata, předškoláci a nyní už i jedenáctileté děti. K tomu bylo přistoupeno na základě zjištění, že školáci proti černému kašli neměli dostatek protilátek a stávali se tak vůči infekci, která se v republice po dlouhých letech rozšířila se zvyšujícím se počtem migrujících cizinců, velmi vnímaví.