Již 698 případů pertuse neboli černého kašle se oficiálně objevilo v Česku od začátku roku do 13. února - do tohoto data eviduje onemocnění Státní zdravotní ústav.

Na Vysočině jsou dosud známé lednové statistiky. Tehdy touto respirační chorobou onemocnělo 51 lidí, to je bezmála polovina celkového počtu z loňského roku. Každý týden od začátku roku počet hlášených případů narůstá.

Onemocnění zasahuje všechny věkové skupiny od kojenců po seniory. Nejvíce případů je hlášeno u teenagerů ve věku 12 až 18 let. Znepokojující je už 16 infekcí černým kašlem u dětí do jednoho roku života.

Černý kašel ohrožuje především děti, u neočkovaných novorozeňat a kojenců může mít rizikovější průběh. Ilustrační foto
Černý kašel na Vysočině: nemocných přibývá, ohrožené jsou hlavně děti

Odborníci doporučují přeočkování dospělých, z veřejného zdravotního pojištění ale hrazeno není. Stojí 500 až 1500 korun.

„Pokud by tento nárůst pokračoval stejným tempem, lze předpokládat, že by na konci roku 2024 mohly celkové počty dosahovat tři až čtyři tisíce případů černého kašle,” varuje epidemioložka Kateřina Fabiánová.

V populaci podle ní celkově narostl počet vnímavých jedinců, mezi kterými se tato vysoce nakažlivá nemoc následně snadno šíří. “Je tedy třeba se s nejvyšší pravděpodobností připravit na pertusový rok,“ dodala Kateřina Fabiánová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pilák ve Žďáře se změní. Kemp i jeho okolí bude mít lepší zázemí.

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek