Obyvatelé nedaleké obce Vepřová potrápí účet za vodu výrazně méně. Kubík tam stojí šestnáct korun.

Podle informací ředitele žďárské divize Vodárenské akciové společnosti Karla Fuchse je evropský průměr ve spotřebě jednoho člověka kolem sto dvaceti litrů na den. Ve Žďáře se tak výdaje jednotlivce ročně vyšplhají na tři tisícovky, ve Vepřové zaplatí sedm set. Vodárenská společnost dodává vodu do devadesáti ze sto padesáti obcí žďárského okresu.

Ve Vepřové spoléhají na vlastní zdroje pitné vody. „Máme obecní studně,“ řekla starostka Vepřové Marie Holcmanová. „Stočné se u nás neplatí,“ dodala starostka.

Stočné: Jen tam, kde jsou čističky

Plátci stočného jsou obyvatelé v případě, že žijí v sídle, ve kterém jsou odpadní vody odváděny do čistíren. A to na Žďársku stále není případ většiny obcí.

Pokud obce neodebírají vodu od Vodárenské akciové společnosti, a mají vlastní vodní zdroj podobně jako Kadovští, mohou jejich obyvatelé ušetřit až kolem padesáti korun na krychlový metr vody.

Jak je to možné? Některé obce stále lidem část ceny dotují z obecních rozpočů. „Máme soustavu několika studní,“ uvedl starosta Kadova Jiří Lausch a zároveň připustil, že vybraná částka od obyvatel nepokryje zcela náklady spojené s provozem obecního vodovodu. „Výdaje spojené s provozem jsou vyšší než těch šestnáct korun,“ řekl kadovský starosta Lausch.

Ve Věcově vyjde stočné a vodné dohromady na šestnáct korun za kubík vody. Obec má vlastní zdroj vody i sedimentační čističku, díky které nejsou náklady na stočné nijak vysoké, činí čtyři koruny. „Trvale bydlící obyvatelé mají na vodném slevu, část ceny jim doplácíme,“ řekl starosta Věcova Zdeněk Vraspír.

Vlastní vodovod má i Sázava nedaleko Žďáru nad Sázavou. Lidé zde platí vodné patnáct korun. „Stočné je také patnáct korun, ale to odpouštíme, platí ho pouze firmy,“ vysvětlil starosta František Ledvinka.

EVA KŘIVÁNKOVÁ