Představitelé města chtějí rozlišit třeba to, jestli se pozemek nachází v památkové zóně, v okrajové části obce nebo například přímo u komunikace, kde může být atraktivní. „Pracovníci odboru výstavby rozdělili město na tři pásma, ve kterých by se ceny pozemků stanovily jako minimální,“ potvrdil návrh starosta František Bradáč. Předložený podklad ale budou čekat teprve první diskuze a debaty.

V jednotlivých pásmech by ale bylo možné individuálně přistupovat ke konkrétním případům. „Těžko se do toho vnáší systém, protože situace jsou velmi různorodé,“ poznamenal starosta Bradáč.

Pokud teď někdo v Meziříčí dokupuje parcelu ke svému pozemku, zaplatí za čtvereční metr 400 korun. Pokud se jedná o pozemek pro výstavbu rodinného domu v lokalitách, které k tomu byly připraveny, uhradí zájemce 750 korun za metr čtvereční.

„Ceny by určitě měly být řešeny individuálně. Je přece rozdíl, zda si kupuji stavební parcelu nebo pár metrů sousedících s mým pozemkem,“ myslí si Pavel Broža z Velkého Meziříčí.

Stavební parcely se prodávají například v lokalitě Hliniště, kde jsou k dispozici poslední dva pozemky. „Připravujeme ale rozšíření této oblasti. Dokonce jsme již schválili výkup dalších pozemků,“ poznamenal starosta.

V současné době je v Hliništích dvacet čtyři stavebních parcel. Dalším zvětšením by mohlo přibýt okolo padesáti nových pozemků. „Je tam ještě rezerva. Lokalita celkově počítá asi se sto padesáti stavebními místy,“ vysvětlil František Bradáč. Město má navíc v záloze další stavební území, kterým jsou Čechovy sady II.

Lucie Kučerová