„V současné době se provádějí práce na stavbě vodní kaskády, která protne střed náměstí od kašny po Mariánský sloup,“ přiblížil aktuální dění na Masarykově náměstí bystřický místostarosta Josef Vojta.

„Dokončuje se amfiteátr pro kulturní akce ve spodní části náměstí před víceúčelovou budovou a parčík před papírnictvím. Do třech týdnů bude na náměstí instalován také veškerý mobiliář, což jsou odpadkové koše a lavičky, a rovněž bude osázena veškerá zeleň,“ dodal Josef Vojta.

Peníze z dotace

Z potřebných pětaosmdesáti milionů Bystřičtí získali 53 milionů jako dotaci z evropských fondů, zbytek uhradili z peněz uložených na termínovaných účtech a z rozpočtu města.

Na nové náměstí se už několik let těší také ve Velké Bíteši. Tam však realizace projektu za odhadem padesát milionů uvázla na nedostatku financí, protože Velkobítešští zatím nezískali potřebný evropský dotační titul, o který před časem žádali.

Na náměstí by se v rámci komplexního řešení měla snížit hustota dopravy a parkování – což nyní Bítešští začali aktuálně řešit prostřednictvím nainstalovaných parkovacích automatů.

Projekt počítá samozřejmě s dostatkem zeleně a celé náměstí ve Velké Bíteši by rovněž mělo plnit funkci odpočinkové a kulturní městské zóny. „Nepodařilo se nám zatím získat dotaci, která mohla činit dvaadevadesát a půl procenta z potřebné částky. Nezbývá nám, než čekat na další výzvu, díky které bychom na dotační titul mohli dosáhnout,“ uvedl bítešský starosta Miroslav Báňa.

Ve stadiu přípravy projektu k územnímu řízení se nyní nachází vize přebudování Vratislavova náměstí v Novém Městě na Moravě. Projekt začali zpracovávat v loňském roce, dokončen by měl být letos. „Toto zpracování projektu rekonstrukce náměstí vyšlo zhruba na čtyři sta tisíc korun z rozpočtu města,“ potvrdil novoměstský místostarosta Stanislav Marek. „Až budeme mít projekt, teprve potom se budeme zajímat o to, zda můžeme využít nějaký dotační titul,“ dodal místostarosta Marek.