Podle názorů analytiků je možné, že si za benzin ještě pořádně připlatíme. „V případě, že by se ceny ropy dostaly na maxima z roku 2008, vlivem vyššího zdanění paliv by se ceny pohonných hmot mohly přiblížit až k hranici 40 korun za litr,“ nechal se slyšet analytik společnosti PETROLmedia Michal Roškanin.

Příčinu nynější situace spatřuje ve zvyšující se průměrné ceně benzinu a nafty na burze v Rotterdamu. Ta roste od druhého únorového týdne.

Více podražila nafta

A tak zatímco na konci března jsme zaplatili za litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 u pump ve Žďáře nad Sázavou v průměru 31,48 koruny, včera to bylo již o 86 haléřů více, tedy 32,34. Výraznější změna se udála u nafty; podražila v průměru o 1,12 koruny a prodávala se za 30,36 koruny litr.

A že je důležité si rozmyslet, ke které čerpací stanici zajedete, dokazují i následující čísla. Tak třeba: na informační tabuli Unicorn-Oilu nad Tokozem si přečtete u Naturalu 95 cenu 31,20 koruny za litr, u pumpy Calibra Plus na Novoměstské ulici 32,10, o desetník více u čerpací stanice Zdar a u Benziny Plus na Jihlavské či u ÖMV v Hamrech nad Sázavou pak shodně dokonce 33,30 koruny.

„V následujících týdnech nepočítáme s žádným dramatickým poklesem cen pohonných hmot. Z krátkodobého pohledu je pozitivní zprávou to, že česká měna začala posilovat vůči dolaru. To by v příštím týdnu mohlo vést ke stagnaci či mírnému zlevnění. Ne však na dlouho,“ uvedl analytik Petr Čermák ze společnosti Colosseum.