V Rokytně u Nového Města na Moravě se už tradičně chodí volit do malé zasedací místnosti v hasičské zbrojnici v prvním poschodí. Najít volební místnost ale nebylo vždy tak úplně jednoduché. Zejména v době, kdy se v přízemí nacházelo restaurační zařízení.

Ne vždy je snadné nasměrovat kroky voličů přímo do volební místnosti. Příchozí s obálkou s lístky s jednotlivými kandidáty v ruce občas zamíří úplně jinam, jdou tam, odkud se ozývají hlasy. „Jednu dobu se v přízemí hasičské zbrojnice otevřelo restaurační zařízení. Hospodský míval otevřené dveře do chodby, a to i v době voleb. Takže lidé namísto do volební místnosti zamířili k výčepu. Pak přijela nějaká kontrola a já jsem musel nechat udělat novou ceduli, která informovala, že volební místnost je v prvním poschodí. Aby se to nepletlo. Ale lidé do hospody stejně šli. Ovšem až poté, co odvolili,“ usmál se předseda rokytenského osadního výboru Miroslav Lukeš.  „Od té doby tam ceduli dávám, přestože restaurace v přízemí už po nějaký čas provozována není,“ dodal Miroslav Lukeš.

Místo konání voleb se v Rokytně nezměnilo od první poloviny šedesátých let minulého století. „Volby se u nás konají v budově někdejšího domu hasičů a dnešní hasičské zbrojnice. Ta byla postavena v roce 1963. V budově býval dříve i národní výbor, takže bylo přirozené, že se volební urna nacházela právě tam,“ připomenul Miroslav Lukeš.

Právě on má posledních deset let největší podíl na tom, že je zasedací místnost v době voleb přeměněna na volební a tak připravena splnit svůj účel. „Nachystám základ – nástěnku se vzory volebních lístků, zástěnu, cedule na dveře a podobně. A chlapi z osadního výboru mi pak přijdou pomoct přenést větší a těžší věci, jako například stoly,“ vysvětlil Miroslav Lukeš.