„Díky těmto opatřením a také výjezdům do dalších měst okresu se ani 31. března u nás žádné extrémní fronty netvořily,“ podotkl Jiří Mikla, vedoucí vyměřovacího oddělení Finančního úřadu ve Žďáře nad Sázavou.

Podle něj lidé sice prodloužených úředních hodin plně nevyužívali, chodili však průběžně po celý březen, takže jej nezahltili až v posledních dnech měsíce.

Splnily se také předpoklady úředníků, kteří očekávali snížení počtu podaných daňových přiznání z důvodu zrušení společného zdanění manželských párů. „V loňském roce k nám dorazilo zhruba třináct a půl až čtrnáct tisíc přiznání, letos počítáme, že by to mohlo být asi o tři tisíce méně,“ potvrzuje Mikla.

Lidé, jež své daňové povinnosti nesplnili ve stanoveném termínu, by měli počítat se sankcemi - hrozí jim zvýšení vyměřené daně až o deset procent.

Obávat se naopak nemusejí ti, kteří podání daňového přiznání svěřují daňovým poradcům či advokátům. Pro ty totiž platí prodloužený termín až do června tohoto roku. „Pokud do 31. března tohoto roku dostaneme do rukou plnou moc, kterou klient svěřuje svému daňovému poradci pro předložení a zpracování daňového přiznání, platí pro něj lhůta do 30. června 2009,“ dodal Jiří Mikla.