„Problémy s umístěním ptáků se vyskytly v Bobrůvce, ve Vojnově Městci a v Radostíně na Oslavou,“ uvedl mluvčí Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy Jaromír Čejka.
V těchto obcích totiž zbourají komíny, na kterých si čápi před řadou let vybudovali svá hnízda. Jelikož čáp bílý patří k ohroženému živočišnému druhu, manipulace s jeho hnízdem si žádá písemnou výjimku. Tu už dostal Městec. Stožár přesahuje úroveň horizontu
„Čápy hodláme z opuštěného komínu přesunout na komín školy,“ informoval starosta Josef Macek.
Správa CHKO Žďárské vrchy už zahájila jednání se sousedem školy, zda by ptačí nájemníky přijal. V Bobrůvce už se čápům také chystá nový domov.
Měl by vzniknout v šestimetrové vzdálenosti od komínu prodejny Jednoty, kde doposud tento významný evropský ptačí druh sídlil. Nový vlastník chce totiž budovu jednoty zrekonstruovat a šestimetrový komín zbourat.
„S majitelem i ochranáři přírody jsme se dohodli, že čápy přestěhujeme na stožár, který postavíme na náklady obce,“ vyjádřil se starosta Bobrůvky Miroslav Černý.
Je si vědom, že stožár musí přesahovat úroveň horizontu, aby se na něm ptáci cítili bezpečně.
V Radostíně nad Oslavou se čápi zabydleli na dvanáctimetrovém komíně školní kotelny. Tu ale nyní obec potřebuje opravit. „Vytvoříme čápům náhradní hnízdo, pravděpodobně na stožáru asi tři desítky metrů od budovy školy,“ sdělil radostínský starota Josef Fabík.
Všechny tři obce spolu s ochránci přírody musí stihnout vytvořit čápům bílým nové domovy co nejdříve. Vzhledem ke slunečnému počasí posledních týdnů se letos mohou objevit dřív než na konci března.
---------------------------------------------------------------
Při odchytu u ornitologa |
Čápi jsou vytrvalí letci Na území ČR žijí dva druhy: čáp bílý a čáp černý. Čápi jsou velcí ptáci s dlouhým a silným zobákem, dlouhýma nohama i krkem a velkými a širokými křídly. Jsou to dobří, vytrvalí letci, při letu je krk natažený rovně dopředu. Druhy, které žijí v chladnějších oblastech, jsou tažní. |