Zájem je jak ze strany pracovníků Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy, tak i samotného městysku. „Lidé nám stále volají, kdy že už konečně uvidí čápi na webu. Zájemci o jejich sledování se nám hlásí nejen z našeho okresu,“ uvedl starosta Nového Veselí Ivo Jonák.

V současné době vyjednávají žďárští ochranáři s poličskou firmou, která loni webovou kameru zdarma provozovala. „Zatím se nám s nimi nepodařilo spojit, ale doufáme, že i letos na pozorování čápů bílých přistoupí,“ sdělil pracovník správy CHKO Jaromír Čejka.

Podle Iva Jonáka by městys o monitoring ptáků mělo zájem, i kdyby byl provozován za peníze. „Záleželo by samozřejmě na částce, kterou by po nás firma požadovala. Pokud by se nejednalo o závratnou sumu, nebyli bychom nejspíš proti. Samozřejmě by se celá věc předem projednala na zastupitelstvu,“ uvedl starosta. Monitorovat čápy prostřednictvím webové kamery byl v minulém roce nápad žďárských ochranářů. „My jsme s tím rádi souhlasili, naše čápy zná už celá republika. Loni je tu byla dokonce natáčet i televize,“ doplnil.

Samec byl na svém tradičním hnízdišti v Novém Veselí spatřen již 28. března. „V ten samý den se objevil bílý čáp také v Herálci,“ dodal ochranář Jaromír Čejka