VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čápi se už shromažďují v Maďarsku

Žďársko - Čápi bílí i černí nebo ťuhýci. Hlavní tah těchto tažných ptáků „za teplem“ začal již v polovině srpna. Zanedlouho je budou následovat i další opeřenci. Do svých zimovišť se chystají také bahňáci, voudouši, jespáci a drobní pěvci.

7.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Jiří Albrecht

Změna denního světa a s tím spojené postupné zkracování dnů, chlad a nedostatek potravy, to jsou hlavní příčiny, které nutí stěhované ptáky ke složitému cestování. V mnohých případech až do tisíce kilometrů vzdálených stanovišť.

Mezi prvními, kdož houfně opouštějí Česko jsou čápi bílí i černí nebo ťuhýci. Podle ornitologa Jaromíra Čejky z Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy se tak nejčasněji děje již v polovině srpna. „Čápi by se v současnosti již měli shromažďovat v Maďarsku, odkud poletí do Afriky,“ konstatuje Čejka.

Pryč už jsou například i rorýsi, jiřičky nebo vlaštovky. Tisíce kilometrů ale mají teprve přes sebou bahňáci, čejky, vodouši i drobní pěvci. Ti z českých luhů a hájů zmizí začátkem listopadu.

„V současnosti je v jejich přípravách na odlet můžeme sledovat. Je totiž ideální čas, navíc v České republice lze spatřit ptáky, kteří naši zemi berou jen jako tranzitní,“ vysvětluje ornitolog a dodává, že nejlepší místo k jejich pozorování je na obnaženém břehu vodní plochy. Příhodným místem ke zmiňované aktivitě je na Žďársku například Veselský rybník v Novém Veselí.

Evropští pěvci míří především do jižní nebo severní Afriky, výjimkou není ani Středomoří. Na své cestě zdolávají vzdálenost asi pět tisíc kilometrů. Stíhají to průměrně za sto dnů. V souvislosti s dalekým putováním z hnízdišť do zimovišť tažní ptáci po generace dodržují určitá pravidla.

Doplnit zásoby

„Tahy ptáků mají své zákonitosti. Jejich vnitřní biologické hodiny a pud jim včas určí, kdy nastane nejpříhodnější čas k odletu,“ řekl ornitolog. V časovém předstihu před dnem D si za týden doplní zásoby. U našich tažných ptáků se hmotnost jejich těl může zvýši o dvacet až padesát procent. O zákonitosti pak lze hovořit i v případě výšky letu. Podle Jaromíra Čejky však asi dvě třetiny migrujících opeřenců nepřekročí výsi 1000 – 3000 metrů. Zprávy o tom, že ptáci létají ve výšce deseti kilometrů a ohrožují letadla, jsou tedy mylné.

Zlata Ptáčková

7.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kalendář Moje Baliny je dílem Hany Brablecové.
14

Obce nabízejí originální vánoční dárky

Ilustrační foto.

Muž poškodil při bagrování plynovod

Labuť velká z Kamenného rybníka nemůže vzlétnout

Žďár nad Sázavou – Ochranáři sledují labuť velkou, která se zdržuje u Kamenného rybníka ve Žďáře nad Sázavou. Pták nemůže vzlétnout a lidé jim často volají, že je labuť přimrzlá k ledu.

Česko si ve středu zazpívá koledy. Připojí se i obce na Žďársku

Žďársko – Už ve středu se celá Česká republika rozezní společným zpěvem vánočních melodií. Do akce Česko zpívá koledy, kterou již tradičně organizuje Deník Vltava Labe Media společně s Českým rozhlasem, se zapojila i některá města a obce na Žďársku.

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ v Nížkově.

Žďársko - Ve středu 13. prosince pokračuje ve Žďárském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Smutná statistika: Řidiči před jízdou pijí i fetují

Vysočina – Za volant pod vlivem alkoholu usedají řidiči - muži i ženy, v kteroukoliv denní dobu. Řidiči si ale stále častěji dopřávají i jiné omamné látky, než jen alkohol.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT