Jediné mládě, které se letos povedlo čapímu páru vyvést, bylo nalezeno mrtvé. Mladého ptáka našel v neděli ráno jeden z obyvatel městyse na dvoře firemního areálu nacházejícího se nedaleko hnízda.

Že jde zrovna o vojnoměsteckého čápa se potvrdilo na základě kroužku, který měl pták na noze. „Podle těchto údajů jde o mládě, které jsme kroužkovali 8. července 2018. Bylo to ale až na druhý pokus. Když jsme se totiž byli na hnízdě podívat 19. června poprvé, bylo ještě příliš mladé, samice na něm seděla a vůbec nás k němu nepustila. Před ní ale ležela polovina skořápky z vejce, takže bylo jasné, že již je mládě vylíhnuté,“ popsal novoměstský ornitolog Jaromír Čejka.

Co se zhruba sedm týdnů starému čápěti, v tomto věku již tedy schopnému normálně létat, stalo, o tom lze podle něj jenom spekulovat. Pták mohl například do něčeho narazit nebo se přiotrávit nevhodnou potravou.

Minulý rok se podle údajů ornitologů povedlo čapímu páru ve Vojnově Městci vyvést také pouze jednoho potomka, jeho život ale na rozdíl od letošního mláděte neskončil takto záhy. „Obecně ale letos bylo čapích mláďat hodně. Celkem jsme jich na Žďársku okroužkovali pětašedesát na dvaceti místech. V každém hnízdě tedy byla v průměru přes tři mláďata,“ přiblížil Jaromír Čejka. Zajímavostí podle něj ale například je, že na všech hnízdech letos ptáčata samice střežila, v minulých letech totiž malí čápi ve věku, kdy se kroužkují, bývali už často na hnízdě sami bez rodičů.

„A ani jedna ze samic neměla na noze kroužek, což je dost zvláštní vzhledem k faktu, že se v České republice okroužkuje kolem osmdesáti až devadesáti procent všech narozených čapích mláďat. Nabízí se pak otázka, kam tito okroužkovaní jedinci mizejí a kde se berou ti bez kroužku,“ dodal ornitolog.