Podle dostupných informací má devětačtyřicetiletý František Dohnal k dispozici luxusní byt v Praze na Vinohradech, kde měsíční nájem činí sedmdesát tisíc korun a je hrazen právě ze státních peněz. Využívá navíc hned tři služební vozy – dvě manažerské limuzíny BMW řad 7 a rodinný vůz Peugeot 807, které byly zakoupeny také státem.

Kontrolní výbor

I když jeden z vozů BMW převzal po svém předchůdci Lubomíru Voleníkovi, zbylé dva vozy si v roce 2006 nechal přikoupit.

Celá věc vyšla podle MF Dnes najevo, když se výdaje ředitele NKÚ vydali prozkoumat poslanci z kontrolního výboru. „Na tom peugeotu je najeto kolem čtyř tisíc kilometrů měsíčně, což mi přijde neúměrně mnoho, protože většinu pracovních cest absolvuje ředitel NKÚ bavoráky a obvykle s řidičem,“ řekl pro zmiňované médium poslanec Libor Ježek.

Na to, že František Dohnal nepostupuje zrovna hospodárně, upozornili další členové vedení NKÚ.

Vyjádření bývalého hejtmana kraje Vysočina se reportérům Deníku nepodařilo sehnat, protože nezvedal mobilní telefon.

Podle mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu Radky Burketové v současné době přezkoumává pracovní skupina kontrolního výboru usnesení, které k loňskému hospodaření NKÚ vznesli členové Kolegia. „Pan prezident považuje ale usnesení za špatné, a proto pro něj nehlasoval. To také uvedl před členy kontrolního výboru,“ řekla Radka Burketová reportérům Deníku.

Na další otázky odmítla odpovídat. „Naše odpověď je stejná pro všechny. Za seriózní a profesionální přístup považujeme diskuzi nejprve se členy kontrolního výboru, nikoli s médii,“ doplnila.

---------------

František Dohnal

2005-dosud Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu

2004-2005 První náměstek hejtmana kraje Vysočina - oblast majetek, finance a informatika

2000-2004 Hejtman kraje Vysočina

1991-1998 Starosta města Jihlava

1990-1991 Majitel firmy TESOFT Jihlava – vývoj speciálního softwaru pro zdravotnická zařízení

1984-1990 Okresní ústav národního zdraví (OÚNZ) Jihlava, vedoucí oddělení výpočetní techniky

Co je NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad je nezávislý orgán, který vykonává kontrolu hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu.