„Uvolnění zastupitelé, kterým nevznikl opakovaný nárok na měsíční odměnu za výkon funkce, mají podle zákona o obcích nárok na odchodné. To je stanoveno jako výše měsíční odměny, k níž se připočte násobek této částky a počtu ukončených po sobě jdoucích let v uvolněné funkci, nejvýše však pět let," řekl tajemník žďárské radnice Jan Havlík.

Zákonné odchodné bylo schváleno novou městskou radou. Ta má v kompetenci rozhodnout, zda se bude jednat o jednorázovou výplatu, nebo výplatu v několika měsíčních splátkách.

Bývalá starostka má nárok na šestinásobek své měsíční odměny, stejně jako místostarosta Brychta. Místostarosta Bárta získá čtyřnásobek své měsíční odměny. Zvěřinová má dostat na odchodném 349 076 korun, Brychta 298 777 korun a Bárta 199 180 korun.

Všichni tři však shodně tvrdí, že nemají spočítáno, kolik mají na odchodném dostat s tím, že si to ale každý může vypočítat. Sami žádnou cifru vyslovit nechtěli. „Po pravdě řečeno, ani jsem se o to nezajímal," pronesl Jaromír Brychta. Konkrétní částku, která mu přibude na účtu, se střežil vyslovit i jeho bývalý kolega Ladislav Bárta. „Nejsem personalista. Výše odchodného vyplývá ze zákona, spočítat si to ale může každý," uvedl Bárta. Dodal, že ještě ani neví, zda odcházejícímu vedení města budou peníze vyplaceny naráz, nebo v několika splátkách.

„Ptáte se moc brzy, nikdo s námi zatím nejednal a s žádnou částkou jsme seznámeni nebyli. Museli bychom podepsat dohodu, jak se bude odchodné vyplácet," řekla Zvěřinová. Ani ona údajně nemá spočítáno, kolik na odchodném získá. „Já ani nevím, jak se to počítá," dodala bývalá starostka. Stejně tak prý netuší, kolik peněz získá za své působení v Senátu. „To může trvat ještě déle, než se administrativa vyřídí," poznamenala Zvěřinová.

Odcházejícím senátorům náleží pětinásobek jejich posledního měsíčního platu, pokud byli členy horní komory alespoň čtyři roky. Základní měsíční výše platu je 55 900 korun. Senátoři bez funkcí na odchodném dostanou 279 500 korun. U Zvěřinové to bude více, protože v Senátu zastávala několik dalších funkcí.