Stejně jako v předchozích třech vlnách privatizace, jež probíhají od roku 1995, se i v příštím roce budou prodávat pouze celé domy. „Lidé se v nich tak budou muset na odkupu bytů domluvit,“ uvedl starosta města.

Částky se budou lišit ve statisících

Ceny za jednotlivé byty se budou lišit ve statisících. „Bude samozřejmě záležet na stavu bytu. Dva plus jedničku budou moci lidé pořídit třeba už od sto šedesáti tisíc korun. Ale to se týká především starých a neopravených prostor. V domech, kde je nová střecha, zateplení či plastová okna se cena za byt stejné velikosti může vyšplhat třeba až ke čtyřem stům padesáti tisícům,“ sdělil Jaromír Brychta.

Přesné ceny však ještě nejsou známy. „O nich se rozhodne až po Novém roce. Počítáme, že materiály předložíme radě města na lednovém zasedání. Ta by poté měla stanovit koeficient, od něhož se budou ceny bytů odvíjet,“ informovala vedoucí žďárského majetkoprávního odboru Stanislava Prokopová.

Žďár nad Sázavou měl ve vlastnictví celkem tři tisíce šest set bytů. „Ve třech vlnách se jich prodalo již dva a půl tisíce. V současné době jich tak máme k dispozici jedenáct set,“ nechal se slyšet starosta.

„Pět set si jich necháme. Využívány budou jako sociální byty. Týká se to například svobodáren na Stalingradě či holobytů v ulici Brněnská,“ podotkl.

Dotace od státu prodeji nezabrání

K prodeji město připravuje i ty byty, na něž dostalo od státu dotace. „Je tam sice podmínka, že je nemůžeme do dvaceti let prodat, ale ve spolupráci s právníky připravujeme již smlouvu o smlouvě budoucí. Takže lidé si je budou moci koupit již nyní,“ řekl Jaromír Brychta.

„Týká se to například bytů v ulicích Palachova, Purkyňova, Revoluční či některých prostor na Klafaru,“ vyjmenoval starosta Žďáru nad Sázavou.