Dokončujeme dva domy po třech malometrážních bytech, které mají velikost do šedesáti metrů čtverečních. Chodba a vstup jsou společné, jinak se jedná o samostatné jednotky,“ uvedla starostka Daňkovic Marie Dobiášová.

Obec se sto třiceti šesti obyvateli tak vychází vstříc hlavně mladším obyvatelům osady. „Bydlím v domě, který mi nepatří a chtěla bych mít něco svého, něco jistějšího. Moc se na nové bydlení těším. V Daňkovicích žiji ráda a nerada bych odcházela, i proto jsem nabídku obce využila,“ potvrdila už dříve jedna z obyvatelek Lenka Kulíšková.

Investice dosáhne devíti milionů korun, z velké části se na ní podílí Státní fond rozvoje bydlení. V Daňkovicích to ale není poprvé, co se obec pustila do výstavby. Už dříve zde vzniklo obecní bydlení formou řadových domků.

Zájem byl a je nejen mezi místními, ale i mezi přespolními velký. Vedení Daňkovic proto uvažuje o upravení současné budovy obecního úřadu tak, aby se zde formou vestavby vytvořily další malometrážní byty. „O peníze na tento projekt jsme zažádali, příslib dotace máme,“ potvrdila Marie Dobiášová.

S využitím dotací z Ministerstva pro místní rozvoj se pustili do stavby také v Jimramově. „Dokončujeme osm bytů dva plus jedna. Považujeme je za startovací byty. Hotovy by měly být do konce června. Zájemce máme, je jich víc než bytů,“ řekl starosta Jimramova Pavel Kalášek.

Jimramovští zvolili formu řadových domků, kde má každý byt samostatný vchod a neexistují zde společné prostory. I když byla stavba hrazena z dotací Ministerstva pro místní rozvoj, radnici nové řadovky stály více než pět milionů korun. „Měli jsme také zájem o obecní byt, ale samozřejmě chápeme, že dají přednost mladým lidem nebo rodinám s dětmi. Teď se snažíme o směnu našeho bytu kamkoliv na Žďársko,“ uvedla šedesátiletá Helena Janů z Brna.