Budou ceny bytů klesat i nadále? Ceny nemovitostí jsou úzce spjaty s výkonností ekonomiky. Podle slov řady analytiků je však její propad již u konce. Z tohoto důvodu odborníci také předpokládají, že ceny bytů čeká v příštím roce růst. A to nejen ve velkých městech.

Jak šel čas

Koncem roku 2006 se ve Žďáře nad Sázavou prodávaly byty o velikosti 2+1 v cenovém rozmezí mezi 500 tisíci – standard a původní stav; a 850 tisíci korunami – byt po kompletní rekonstrukci. „V této době byl celkem nedostatek bytů, a když se v nějaké inzerci jakýkoliv byt objevil, byl v brzké době prodán,“ řekla vedoucí pobočky M&M reality holding Valerie Mejzlíková.

O dva roky později se již byty o stejné velikosti prodávaly v okresním městě za 1,5 milionu korun.

V posledních měsících, v souvislosti s ekonomickou krizí, si většina lidí nemohla v nejisté finanční situaci dovolit byt koupit. Změnily se i podmínky bank pro poskytnutí úvěru. „V tento okamžik museli prodávající jít zákonitě s cenou bytů dolů,“ vysvětlila Mejzlíková s tím, že tak rychle jak se v roce 2007 ceny nemovitostí vyšplhaly nahoru, tak rychle zase sklouzly dolů.

Z informací Českého statistického úřadu dokonce vyplývá, že v oblasti cen bytů došlo ke zhruba jedenáctiprocentnímu propadu mezi prvním a druhým čtvrtletím letošního roku. U čistě mimopražských nemovitostí se jednalo o pokles ještě vyšší, a to třináctiprocentní.

Navíc to, že žádný velký zájem o byty není, ilustruje i pokles počtu hypoték. Těch bylo v prvním pololetí letošního roku poskytnuto o třetinu, tedy o deset tisíc méně než loni.

Ceny stagnují

Současné ustrnutí ve vývoji ceny bytů potvrzuje i regionální manažerka Realitní kanceláře Sting Petra Keclíková. „Za poslední čtvrtletí tohoto roku ceny bytů na Žďársku opravdu stagnují,“ uvedla Keclíková s tím, že již od dubna 2009 se například pořizovací cena bytu 2+1 neustále pohybuje v hraničních částkách kolem jednoho milionu a sto třiceti tisíc korun.

Jinak je tomu u rodinných domů. V jejich případě nedošlo až k takovým cenovým poklesům jako u bytů. Důvodem je nižší výskyt na trhu. „I nyní registrujeme nízkou nabídku starších rodinných domů v regionu. To je také důvod, proč se jejich ceny drží,“ tvrdí Keclíková.

Podle Valerie Mejzlíkové je v současnosti dobrá doba pro koupi nemovitosti. A to jak pro kupujícího z hlediska bydlení, tak pro ty, již chtějí investovat. „Podle našich odhadů dnešní ceny bytů i rodinných domů na Žďársku už dolů nepůjdou,“ nechala se slyšet Petra Keclíková z Realitní agentury Sting.

Spíše naopak. Rok 2010 by totiž měl být rokem, kdy by se ceny bytů měly opět šplhat nahoru. Alespoň to si myslí ředitelka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

-----------

Kolik stojí byt?

Vývoj průměrných cen bytů 2+1 (po kompletní rekonstrukci),
Žďár nad Sázavou

rok 2006 - 850 000*

rok 2008 - 1 500 000

rok 2009 - 1 130 000

* cena uvedena v korunách
Zdroj: realitní kanceláře

Zlata Ptáčková