„První cyklostezka navazuje na cyklistický generel Jihomoravského kraje v souvislosti s vymístěním cyklistů z cyklotrasy Praha-Brno. Její úsek u nás vede z Nedvědice přes Smrček do Bystřice, odtud do Domanína a dál. Chtěli bychom ji směřovat bezpečněji, konkrétně od Lužánek do Domanína,“ připomněl bystřický místostarosta Josef Vojta s tím, že cesta vedla podél řeky přes pilu do Domanína a dále pak přes pole k rekreačnímu středisku Borovinka.

Výstavba cyklostezky by vyšla na 11,9 milionu korun, přičemž dotace může činit až 92,5 procenta z potřebné částky. „Dalších asi 2,4 milionu korun potřebujeme na třistametrový cyklistický okruh za tréninkovým hřištěm za Lužánkami, který by sloužil i in-line bruslařům. To se ale do projektu k dotaci započítat nedá,“ vysvětlil místostarosta.

Rovněž 92,5 procentní dotace může podpořit druhý z podaných projektů, a to výstavbu cyklostezky na „staré“ silnici od letiště po parkoviště poblíž Domanínského rybníka. Ta by vyšla na 8,9 milionu korun a byla by specifická především oddělením vlastní stezky od souběžné cesty pro zemědělské stroje, která musí zůstat zachována. „Zemědělská technika se bude moci po pozemcích přemisťovat prostřednictvím přejezdů,“ dodal místostarosta.