Přes padesát milionů korun na rekonstrukci náměstí a skoro devatenáct milionů korun na opravu atletického stadionu u druhé základní školy. To jsou největší investiční akce na nejbližší dva roky podpořené Evropskou unií. Vedle zmíněných investic město plánuje i další.

V součtu dělá spoluúčast Bystřice téměř čtyřicet milionů korun. Na úhradu si musí vzít půjčku. „Dotace z Evropy fungují tak, že je třeba nejprve zaplatit a teprve zpětně přijdou peníze. Proto musíme přikročit k půjčce. Nyní vybíráme nejvhodnější bankovní ústav,“ potvrdil starosta Karel Pačiska.

Z investičních akcí čeká v nejbližších dvou letech vedle rekonstrukce náměstí a modernizace atletického stadionu ještě oprava Domanínského rybníka za třiatřicet milionů korun, úpravy a tvorba klidové zóny v lokalitě Rácová za víc než pět milionů korun.

Navíc je v plánu ještě chodník ve čtvrti Kameník za sedm a půl milionu korun a přes čtyři miliony korun bude stát i záměr z oblasti turistiky Bystřická zastavení. Na tyto projekty získala Bystřice dotace.

Ve druhé letošní výzvě regionálního operačního programu podá město ještě žádost o finanční podporu na stavbu zimního stadionu. Mohla by dosáhnout až přes osmdesát procent celkových nákladů na stavbu.

Ty jsou odhadnuty na sto milionů korun. „Je to sedmdesát až pětaosmdesát procent. Získat peníze je ale možné jenom do roku 2013. Po tomto datu se šance na stavbu kluziště snižují na minimum,“ poznamenal bystřický místostarosta Josef Vojta.