Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bystřičtí chtějí z Hamburku zpět své zrekvírované zvony

Bystřice nad Pernštejnem - Čtyři z původně sedmi kostelních zvonů, které byly v roce 1942 zrekvírovány k válečným účelům, chtějí zástupci bystřické radnice vrátit zpátky na věž kostela svatého Vavřince.

9.8.2012
SDÍLEJ:

Zvony Karel, Maria a Luitgarda i Pozdvihovánek se na věž po roce 1942 nevrátily, mají být v Hamburku. Foto: archiv Petra Dvořáčka

„Po válce se do města vrátily tři: Vavřín, Petr-Pavel a Umíráček, jejichž transport do Německa se pod záminkou vědeckého bádání a měření záměrně zdržoval, takže nakonec neopustily Prahu," informoval bystřický starosta Karel Pačiska.

Zbývající zvony se údajně nacházejí v Hamburku a podle pamětníků se v průběhu let uskutečnilo několik pokusů o jejich navrácení, avšak všechny byla bez úspěchu.

„Je to kus historie města a měli bychom chtít to, co nám bylo ukradeno. Pokud zvony stále ještě existují a bude je možné identifikovat, musíme udělat všechno pro jejich návrat. Kdo nic nezkusí, nemůže ani nic získat," věří starosta, že tentokrát by už snaha o navrácení zvonů mohla být korunována úspěchem.

Hřbitov zvonů

Ve věžích bystřického kostela svatého Vavřince jsou nyní umístěny čtyři zvony navrácené Vavřín, Petr-Pavel, Umíráček a neznámý zvon, snad z hřbitovního kostela.

Chybějící zvony Karel, Maria, Luitgarda a miniaturní 17,5 kilogramový Pozdvihovánek byly podle bystřického historika a spoluautora publikace Farní chrám Páně svatého Vavřince v Bystřici nad Pernštejnem Petra Dvořáčka naposledy zaznamenány v roce 1968 v Hamburku mezi ostatními za války svezenými zvony z celé Evropy.

„Můj strýc, který objevil i bystřické zvony, které zůstaly v Praze, je v Hamburku viděl," uvedl Dvořáček. Co se však týče jejich možného vrácení, je historik skeptický. „Neúspěšných pokusů už bylo několik a vždycky to skončilo na neochotě německé strany zvony vydat. Prý se jedná o takzvaný Hřbitov zvonů památník II. světové války. S dodatkem, že oni zvony vlastně zachránili před roztavením. Německá strana odmítala přiznat, že to byla zlodějna," dodal Dvořáček.

Bystřické zvony jsou unikátní i svým hlasem. Před jejich zrekvírováním bylo totiž jednáno s brněnskou rozhlasovou společností o zařazení nahrávky zvonění do pravidelného vlastivědného cyklu.

K tomu už nakonec nestačilo dojít, ovšem ještě před jejich odvozem se podařilo pořídit nahrávku zvonění. Zvukový záznam se dochoval a současné technologie jej dovolily vyčistit a přenést na CD nosič.

„Nahrávku bychom chtěli pustit do rozhlasu o Vánocích, aby obyvatelé měli možnost slyšet původní zvuk bystřických zvonů," doplnil Karel Pačiska.

A jak tedy budou zástupci bystřické radnice ve snaze domoci se zvonů konkrétně pokračovat? „Všechny byly vyfoceny a mají insignie, podle kterých by se daly identifikovat. Nyní hodláme požádat Památkový ústav v Brně o vyhledání těchto identifikačních údajů. Až je budeme mít, pokusíme se o navrácení diplomatickou cestou prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí," upřesnil starosta Pačiska s tím, že pevně věří, že na věžích bystřického kostela se opět rozezní původní zvony tak, jako na historické nahrávce.

---------------

Bystřické zvony

Vavřín

Petr-Pavel

Umíráček

Maria

Karel

Luitgarda

Pozdvihovánek

v současné době se ve věžích kostela svatého Vavřince nachází Vavřín, Petr-Pavel a Umíráček, které byly do města navráceny v červenci roku 1945, a navíc zvon neznámého původu, snad ze hřbitovního kostela, kterému se přezdívá Poledník v Hamburku se mají dosud nacházet zvony Karel, Luitgarda, Maria a zřejmě i nejmenší 17,5 kilogramový Pozdvihovánek

Autor: Lenka Mašová

9.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Pustil do domu cizí ženu, přišel o 63 tisíc korun

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

OBRAZEM: Děti z Vysočánku si pohladily krajtu

Žďár nad Sázavou – Netradiční zážitek za sebou mají děti ze žďárské Mateřské školy Vysočánek. Ve středu dopoledne je navštívilo duo Eden s ukázkou představení s opičkami, pudlíky a hady – krajtou albínskou a hroznýšem královským.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Žďárští hledají stromy svobody

Žďár nad Sázavou – Stromy svobody sázené v přelomových letech 1918-19, 1946-7, 1968 a 1989 chce najít a ošetřit občanská iniciativa Žijeme Žďárem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení