Nejen ona, ale i další návštěvníci z jihomoravské metropole, stejně jako z Tišnova nebo z mnohých měst Vysočiny, rádi zavítali do Bystřice nad Pernštejnem a užívali si tradiční slavnosti. Teď má ale Eden nového nájemce. „Udržitelnost dotací skončila. Proto jsme se rozhodli celý areál pronajmout. Farmu, panský dům, minipivovar i horáckou vesničku. Od 1. července má Eden nového nájemce,“ potvrdil starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník„Městu nepřísluší, aby v tomto oboru podnikalo. Neumíme to. Zkusili jsme všechno, ale stále proděláváme,“ dodal na vysvětlenou.

Radnice vybírala ze dvou vážných zájemců. Nakonec dali přednost Davidu Hájkovi ze Smrčku. „Měl o to velký zájem a přesvědčil nás hlavně svým prezentačním videem. Chce zachovat zemědělskou část. A taky rozšířit chov koní, připojit tréninkové a závodní středisko,“ popsal Karel Pačiska.

Nový nájemce nechce pravidelné kulturní akce rušit. „Budeme se snažit Eden co nejvíc otevřít lidem, obzvláště rodinám s dětmi. O akce v žádném případě nepřijdou,“ přitakal David Hájek.

Kulturní a zábavní akce hodlá naopak ještě o něco rozšířit. „Chceme z Edenu udělat centrum zábavy v tom správném slova smyslu,“ řekl David Hájek.

Horácká vesnička by měla být podle jeho slov pro návštěvníky oázou oddechu. „Lidé tam mohou přijít, něco si ugrilovat, najíst se, děti si pohrají se zvířátky. Na loukách a na pastvinách mohou návštěvníci relaxovat. Chceme všem přiblížit kouzlo vesnického života,“ nastínil své plány nový nájemce.

Pronájem byl uzavřený na dobu neurčitou s pětiletou výpovědní lhůtou. Město si nechalo ale otevřená i zadní vrátka. „Vyhradili jsme si některé pozemky, které budeme třeba v budoucnu potřebovat. Třeba Rovinky na výstavbu rodinných domů. A při porušení podmínek pronájmu musí nájemce skončit okamžitě,“ uvedl bystřický starosta.

„Věřím, že to ale nebude potřeba a Eden bude i nadále vítat návštěvníky,“ dodal.