„V Bystřici máme nastavený systém večerního a nočního svícení tak, že večer svítí všechny lampy a od jedenácti hodin večer do čtyř hodin ráno každá druhá nebo třetí svítilna. V místních částech se svítilo jenom večer a v noci vůbec. Tento systém byl jednou z nejčastějších připomínek tamních obyvatel. To se nyní změnilo a svítí se i v obcích od večera až do rána,“ potvrdil místostarosta Josef Vojta.

Bystřické místní části jsou v současné době na tom co se nočního osvětlení týče možná i o něco lépe než samotné město.

Na vesnicích totiž svítí na rozdíl od města všechny veřejné lampy. „Zvažovali jsme zavedení stejného systému jako v samotné Bystřici, tedy svícení ob jednu svítilnu. Jenomže to by vyžadovalo složitou a nákladnou úpravu rozvodu sítí,“ poznamenal Vojta.

Svícení v místních částech od třiadvaceti do čtyř hodin přijde městskou pokladnu ročně na sto padesát tisíc korun. Celková částka na veřejné osvětlení v bystřických obcích se tak vyšplhá na víc než jeden a tři čtvrti milionu korun.

-------------------------------------------

Dekorativní veřejné sovětlení se používá především v historických jádrech měst.

Z historie veřejného osvětlení

V době rozvoje moderních měst v 19. století bylo zaváděno plynové osvětlení, zpravidla na sloupech. Například v Brně byla postavena plynárna a zřízeno plynové veřejné osvětlení v roce 1846.

Plynové lampy se obvykle spouštěly (rozsvěcely) a zhášely zásahem lampáře s dlouhou tyčí, který večer i ráno obcházel město. Postava lampáře patří nejen ke staré Praze, ale je zobrazena i v Exupéryho knize Malý Princ.

Poté, co Pavel Nikolajevič Jabločkov vynalezl a František Křižík zdokonalil obloukovou lampu, elektrické osvětlení rychle vytlačovalo plynové. Takzvaná Jabločkovova neboli ruská svíčka měla udělen patent roku 1876, v roce 1878 ji Jabločkov předvedl na Světové výstavě v Paříži. Křižík si svou první inovaci nechal patentovat roku 1878.

V roce 1882 dostal Křižík na Mezinárodní elektrotechnické výstavě v Paříži za obloukovou lampu zlatou medaili. Téhož roku osvětlil obloukovkami Hybernskou ulici v Praze.

V roce 1887 zakoupilo město Písek 24 kusů obloukovek a 61 žárovek, které byly napájeny z elektrárny v Podolském mlýně. 23. června 1887 bylo v Písku uvedeno do provozu první české veřejné elektrické osvětlení celoměstského významu. wikipedia.cz