„Sešli jsme se s tamními obyvateli ohledně toho, co je v rámci rekonstrukce čeká. Práce by měly začít někdy na konci března, záleží na počasí," vyjádřil se starosta Bystřice Karel Pačiska. Co se týče bourání pekárny ve spojení s chráněnými opeřenci, ve hře jsou dvě možné varianty.
První zahrnuje postavení betonového sloupu s novým hnízdem o pár desítek metrů dál a odstranění starého hnízda ještě předtím, než se na jaře čápi vrátí. Ti by se pak měli zabydlet v novém. V tomto případě je podle ochranářů asi padesátiprocentní úspěšnost. „Když čápi na jaře najdou jen nové hnízdo, není vyloučeno, že si postaví jiné někde jinde, třeba v místě, kde by tím vznikl další problém," uvedl Jaromír Čejka ze Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy ve Žďáře nad Sázavou.
Druhá varianta je časově náročnější, což koliduje se stavebními pracemi, ale má podle Čejky více než devadesátiprocentní úspěšnost. Spočívá v tom, že na jaře čápi najdou jak staré hnízdo na komíně, tak nové vedle na sloupu. Pokud zůstanou ve starém, jak vysedí mláďata, ochranáři mladé přesunou do nového hnízda a vyčkají, až tam za nimi přiletí staří. „Tento způsob je ideální, protože v čase, kdy jsou mláďata na hnízdě, je největší fixace rodičů na potomstvo. Takový přesun jsme například před dvěma lety provedli v Jamách. Rodiče přilétali, sedali na staré hnízdo, ale když zjistili, že mláďata jsou o kousek dál, přiletěli k nim a zůstali tam," popsal Čejka.
Na přestěhování čápů bystřická radnice loni „odklepla" částku ve výši 130 tisíc korun, která zahrnuje pořízení a osazení dvanáctimetrového betonového sloupu, konstrukci pro umístění hnízda, základ pro něj a jeho vypletení ornitologem. „Když jsme zveřejnili, že se pekárna zbourá, okamžitě se ozvaly hlasy, co uděláme s čapím hnízdem na komíně," připomněl Karel Pačiska s tím, že přesun hnízda byl jednou z podmínek povolení k likvidaci pekárny.
Budovu před časem koupila radnice v exekuční dražbě za čtyři sta tisíc už s tím, že ji bude muset zbourat, protože bývalá pekárna, o kterou neměl nikdo zájem, byla ve velmi špatném technickém stavu. Hrozilo, že časem začne ohrožovat svoje okolí. „Výdajům kvůli rozpadající se budově bychom se stejně nevyhnuli, pokud by ji nikdo nechtěl. O ochranu zdraví obyvatel by se město muselo postarat z titulu státní správy," poznamenal bystřický místostarosta Josef Vojta.
Na demolici pekárny jsou v rozpočtu města vyčleněny dva miliony korun. Na milion je vyčíslena spoluúčast města na rekonstrukci sítí Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko v dotčených ulicích, dalších 1,2 milionu korun je vyčleněno na zřízení optické sítě. Šest milionů má radnice připraveno opravu povrchů ulic. Podle předběžného harmonogramu prací by lokalita měla být zrekonstruována do podzimu. „Nejdříve se začnou dělat rozvody vodovodu a kanalizace, pak rozvody elektřiny a další sítě a nakonec přijde řada na povrchy," dodal Pačiska.