„Pokud je schválí, bude průmyslová zóna plná," řekl bystřický místostarosta Josef Vojta. Pracovní místa bude region potřebovat kvůli chystanému zavírání uranového dolu v nedaleké Dolní Rožínce. „Myslím, že v Bystřici máme na tu zaměstnanost a podnikání celkem našlápnuto," řekl Vojta.

Největším novým investorem v zóně je výrobce autodílů Cooper Standard Automotive, který od města ve dvou etapách koupil osm hektarů půdy. Od července na nich staví závod, který by měl podle vyjádření firmy v následujících čtyřech letech postupně zaměstnat 450 lidí. „Staví se tam usilovně, každý den něco přibude," uvedl Vojta. První pracovníci by měli v tomto závodě pracovat od jara 2017.

Další dva hektary pozemků v zóně získala bystřická firma REAP se strojírenským zaměřením, která by podle Vojty měla výhledově zaměstnávat 60 až 100 lidí. O zbývající místo v průmyslové zóně by se měly podělit tři menší místní podniky. Další tři menší firmy od bystřické radnice získaly místo pro podnikání jinde, a to v části města Domanínek.

V průmyslové zóně radnice do příštího léta postaví novou obslužnou komunikaci a dokončí technické sítě k pozemkům. Na tuto stavbu, na niž má slíbených sedmnáct milionů korun státní dotace, aktuálně vybírá dodavatelskou firmu.

V uranovém dole Rožná 1 v Dolní Rožínce s letoškem skončí aktivní těžba. Z 800 zaměstnanců těžebního závodu by pak mělo ztratit práci 200 až 300.
V Bystřici nad Pernštejnem bylo letos v září bez práce 406 lidí a podíl nezaměstnaných tam činil 7,2 procenta. Volných míst evidoval úřad práce ve městě celkem dvaatřicet. Ve zbývajících městech Žďárska byla nezaměstnanost nižší.