„V základních rysech už máme jasno. V radě budou mít s ohledem na výsledek voleb tři mandáty sociální demokraté, dva SRBR, jeden komunisté a ten zbývající bude pro někoho z dalších stran, které získaly po dvou mandátech v zastupitelstvu. Místo sedmého radního nabízíme zastupitelům z těchto stran, a to s ohledem na počet hlasů, které od lidí dostali,“ řekl včera bystřický starosta Karel Pačiska.

Schůze zastupitelů

Konkrétní jména všech bystřických radních budou jasná až po dnešní neformální schůzce nově zvolených zastupitelů. „Zatím jména radních uvádět nechceme, až po dohodnuté schůzce zastupitelů,“ přidal se místostarosta Josef Vojta.

Pokud má sedmý radní vzejít ze strany, jež má v zastupitelstvu dva mandáty, což jsou SNK-ED, KDU-ČSL i Volba pro Bystřici, a postupovalo by se podle počtu preferenčních hlasů, vypadalo by to následovně: Prvním osloveným v řadě by byl praktický lékař Aleš Ptáček (Volba pro Bystřici, 804 hlasů), druhou dětská lékařka Miluše Sáblíková (KDU-ČSL, 707 hlasů), třetím učitel autoškoly Zdeněk Vetešník (ODS, 698 hlasů) a čtvrtým adeptem na nového radního veterinární lékař Petr Dvořák (SNK-ED, 630 hlasů).

Co se týče vládnoucí koalice na bystřické radnici, když se k osmi mandátům nejúspěšnějších sociálních demokratů přičtou čtyři místa SRBR, stačí to při třiadvacetičlenném zastupitelstvu k získání většiny. Bystřičtí však prý tuto eventualitu příliš neřeší. Jde jim údajně především o vzájemnou dohodu všech zúčastněných politických stran a sdružení.

„To, co děláme, bych nenazval přímo tvorbou nějaké koalice a opozice, pro Bystřici přece chceme pracovat všichni a z toho bych také vycházel. Kromě toho bystřická radnice nikdy nebyla nějak striktně politicky zaměřená, ale naopak otevřená všem stranám,“ vyjádřil se včera staronový starosta Karel Pačiska.

Současný (a i budoucí) starosta Karel Pačiska získal absolutně nejvíc hlasů ze všech třiadvaceti zvolených zastupitelů, a to 2 144.

Druhým v pořadí co do počtu absolutních hlasů byl stávající i budoucí místostarosta Josef Vojta. Tomu dali voliči 1 619 hlasů.

Bystřickým sociálním demokratům se v komunálních volbách podařilo získat osm zastupitelských mandátů, Sdružení za rozvoj bystřického regionu drží čtyři, KSČM tři a SNK-ED, Volba pro Bystřici a Křesťanští demokraté mají ve třiadvacetičlenném zastupitelstvu po dvou křeslech.

K volebním urnám v Bystřici nad Pernštejnem o uplynulém víkendu přišlo 48,12% voličů, což je 3 421 obyvatel města s právem volit z celkových 7 710 lidí.