Zvýšení poplatku podle bystřického starosty Karla Pačisky souvisí se zvyšováním ceny za ukládání komunálního odpadu, ale vytříděné komodity se nedaří dále prodávat a odpadu přibývá. „Dříve od nás firmy tyto vytříděné komodity kupovaly, dnes jim za odběr musíme platit. Třídí se všechno možné, přidávají se další odpadová hnízda a provozuje se sběrný dvůr. V tomto ohledu nabízí město svým občanům plný servis,“ poznamenal starosta s tím, že stát sice vyžaduje recyklaci, ale současně není připraven systém kompetentně podpořit.

Ilustrační fotografie.
Opilý muž strašil bombou na nádraží, evakuovány byly desítky osob

„Výhledově se připravuje zákaz skládkování, přičemž vše dále neupotřebitelné by mělo procházet moderními spalovnami. Ty však nejsou a investice do těchto technologií jsou dlouhodobé a obrovské. Ceny na námi používaných skládkách rostou i nyní, což má pochopitelně nepříznivý vliv do ceny likvidace odpadů,“ sdělil starosta.

Paní učitelka Blažena Šedá.
OBRAZEM: Paní učitelka Blažena Šedá oslavila sté třetí narozeniny

Na odpadové hospodářství bude Bystřice ze svého rozpočtu doplácet i po zvýšení místního poplatku. „Když lidé na poplatku zaplatili šest set korun, jednou tolik doplácelo město. Nyní to zřejmě bude podobné,“ doplnil Karel Pačiska.