„Jedná se o pokračování cyklostezky, která vede z Bystřice kolem letiště a končí na parkovišti, šlo by o tři etapy výstavby. Nejdříve chceme zvýšit bezpečnost cyklistů při přejezdu na druhou stanu silnice. Uvažovali jsme původně o nějakém zpomalovacím ostrůvku na komunikaci, ale to není možné, takže tam budou umístěny značky upozorňující na přejíždějící cyklisty. Stezka by pak u odbočky k Domanínskému rybníku dále vedla krajem lesa vedle devatenáctky, což by zajistily Lesy ČR, a odtud by vyústila na silnici za odbočkou ze silnice I/19 vedoucí ke Skalskému rybníku," popsal místostarosta Bystřice nad Pernštejnem Josef Vojta.

Na cyklostezku by Bystřičtí potřebovali asi tři miliony korun. „Můžeme získat až sedmdesátiprocentní dotaci," připomněl místostarosta s tím, že zda s žádostí uspěli, či ne, se dozvědí patrně v červenci. Pokud budou mít štěstí, stavba začne co nejdříve, protože bude muset být hotova ještě letos.

Postupnému zlepšování podmínek pro cyklisty se v Bystřici věnují už několik let. Na podzim roku 2010 byla dokončena asfaltová cyklostezka od Domanínku a dál po „staré silnici" k parkovišti nad Domanínským rybníkem. O rok později Bystřičtí zprovoznili novou cyklostezku a třísetmetrový ovál pro in-line bruslaře v lokalitě Lužánky.

V rámci rozvoje cykloturistiky ve městě a jeho okolí má radnice zpracovánu takzvanou cyklistickou pavučinu Bystřicka. Ta počítá jak se stavbou nových cyklostezek, tak i s využitím zemědělských polních cest a málo frekventovaných regionálních silnic.

Síť bezpečných tras pro cyklisty bude sloužit místním obyvatelům, zároveň by měla být příspěvkem k rozvoji cestovního ruchu.