„S nájemníky má město několik druhů smluv a my na ně proto musíme reagovat různě. Asi tisíc tři sta smluv jsme „zdědili“ po uranových dolech. Někdy to nejsou ani tak smlouvy, ale pouze dekrety na byt. Není v nich žádná doložka o zdražování,“ popsal situaci týkající se městských bytů starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska.

Nový občanský zákoník v roce 2014 přinesl změny v souvislosti s nájmem bytu oproti dosavadní právní úpravě. „Tehdy jsme nájemné jednorázově zdražili. Chceme jít i nadále podle občanského zákoníku, který nám umožňuje v průběhu tří let zdražit o dvacet procent. Musí s tím ale nájemníci souhlasit, což bude asi docela problém,“ připustil možné komplikace Karel Pačiska.

Město má v plánu nájemníky seznámit se svým záměrem zdražit a vysvětlit jim své důvody. V záloze je ale i plán „bé“ pro případ, že by nájemníci městských bytů jejich návrh odmítli a nadále trvali na nízkém nájmu.

Podle slov starosty to lze řešit i soudně. „Už máme vypracovaný posudek, že komerční nájemné v Bystřici se pohybuje okolo 60 korun za metr čtvereční. Soud pak může rozhodnout, že se nájemné zvedne na tuto částku,“ vysvětlil postup Karel Pačiska.

Obyvatelé městských bytů s nejnižším nájemným nyní platí 40 korun za metr čtvereční. Sazba by se jim tak mohla zvednout až o polovinu. „Nechceme ovšem nájemné tak rapidně zdražit, uvažujeme zatím o 44 korunách za metr čtvereční,“ řekl Karel Pačiska.

Kromě smluv na byty „zděděné“ po uranových dolech má město i nové smlouvy. „V nich už je zohledněná inflační doložka, takže nájemné můžeme zvedat o inflaci. Takových smluv máme zhruba pět set. Pokud jde o úplně nové smlouvy, dohodli jsme se, že je budeme uzavírat s nájemným 50 korun na metr čtvereční,“ prozradil další plány radnice Karel Pačiska.

Peníze vybrané na nájemném používá radnice zpět do financování oprav bytového fondu. „Už máme prakticky opravené všechny exteriéry. Bytové domy jsou zateplené a mají vyměněná okna, nájemníci tak ušetří na energii,“ potvrdil bystřický starosta.

„Teď jsme se zaměřili na stupačky, a pak už půjdeme do bytů. Chceme také ustanovit pracovní četu, která poté, co nájemník byt opustí a vrátí městu, jej před předáním novému nájemníkovi zmodernizuje. Vyzdí nové jádro, vymění podlahy, opraví rozvody elektřiny a topení a vymaluje. Nový nájemník tak dostane byt ve zcela jiné kategorii. V tom případě by se zvedlo i nájemné, počítáme se 70 korunami za metr čtvereční,“ doplnil Karel Pačiska.