„Objevil se kupec, který naši pohledávku vůči E.ONu odkoupí. Podmínky jsou takové, že my stáhneme veškeré žaloby na E.ON a kupec nám převede požadované peníze. Za 5 380 akcií, které Bystřice vlastnila, nám tak k 19 milionům a 800 tisícům korun, které jsme za ně před lety dostali, přibude ještě dvacet milionů," informoval bystřický starosta Karel Pačiska s tím, že předpokládá, že tím bude záležitost ohledně podhodnocených akcií uzavřena.

Bystřice se s E.ONem sou- dila společně s vesnicemi Chlum-Korouhvice, Dolní Rožínka, Milasín, Rodkov, Střítež, Velké Janovice, Věchnov a Věstín. Obce dohromady disponovaly 6 376 akciemi.

Finanční přilepšení

„Celková částka, kterou nyní s obcemi očekáváme, má činit 23 milionů a 900 tisíc korun," připomněl bystřický staros- ta s tím, že ze sumy ještě budou odečteny náklady na právní zastoupení v dlouholeté soudní při.

Peníze budou v obcích vítány. Například Střítež vlastnila zhruba osm desítek akcií a každá další koruna by rozpočtu prospěla. „Po těch letech by to samozřejmě bylo milé, ale není dobré se radovat předčasně," myslí si střítežský starosta Radek Štourač. Peníze obce ještě na svých účtech nemají.

Něco přes 142 tisíc korun má získat malá spojená obec nad přehradou ve Víru Chlum-Korouhvice. „My jsme tehdy vlastnili jenom asi šestnáct akcií," potvrdil starosta obce František Šauer. „To, že ještě nějaké peníze dostaneme, je pro nás samozřejmě příjemná zpráva," dodal starosta.

Města a obce v 90. letech dostaly od státu blokační čtyřiatřicetiprocentní akcionářský podíl energetických společností proto, aby mohly účinně hájit zájmy svých obyvatel. Akcie sice měly být neprodejné, ale přesto je velká část obcí prodala.

O pár let později byl přijat zákon o tom, že majoritní vlastník může z akciové společnosti vytěsnit minoritní akcionáře za zlomek skutečné ceny a řada z nich zákonnou normu využila.

Na svoji poctivost tak ve výsledku paradoxně doplatily ty obce, které předtím dodržely zákonnou normu a akcie energetik neprodaly. Jako například Bystřice nad Pernštejnem a obce z jejího okolí. Tehdy od E.ONu obdržely 3570 korun za akcii, což měla být podle některých odborných posudků zhruba třetina jejich hodnoty. To se jim nelíbilo, a proto o rozdíl energetickou společnost žalovaly. Soudy se ale vlekly, a když se před časem objevil kupec, který byl ochoten zmíněnou pohledávku od Bystřice a obcí odkoupit, došlo k dohodě.

„Domluvili jsme se na určité částce za akcii, která se pohybuje mezi původním maximálním a minimálním odhadem. Teď ještě budeme muset zaplatit více než milion korun za právní zastupování za celých sedm let. Na tom se budou podílet všechny obce, ale největší část uhradí Bystřice, která spor vedla a měla nejvíce akcií," upřesnil starosta Bystřice nad Pernštejnem Pačiska. „Kdybychom se však tehdy nezačali soudit a nevytrvali, nezískali bychom nyní už ani korunu," doplnil starosta.