Hasičská klání se opakují rok co rok. A jaké bylo to letošní? „Bylo to perfektní. Maršovičtí poskytli skvělé zázemí, počasí nám přálo a všichni soutěžící byli velmi disciplinovaní. Dokonale pracoval i tým rozhodčích,“ pochválil akci starosta okrsku Nové Město na Moravě Jiří Jurman.

První místo tentokrát získali hasiči z Fryšavy. Hned za nimi se umístilo družstvo z Maršovic a na třetí příčku se překvapivě vyšvihli hasiči ze Studnic. Těm ale k umístění na stupně vítězů dopomohli kolegové z nedalekého Kuklíku, neboť hasičský sbor ve Studnicích nemá tolik členů, aby mohl sám sestavit soutěžní tým.

„Je nás málo, tak si vypomáháme hasiči z Kuklíku. Ti ovšem doma soutěží v klasice a novoměstský okrsek je zaměřený na požární sport. Tak se museli naučit to, co děláme my. Ze Studnic nastoupili tři soutěžící, z Kuklíku za nás závodí čtyři,“ řekl Josef Kocanda ze Sboru dobrovolných hasičů Studnice.

Vzájemná spolupráce už funguje několik let. „Zpočátku jsme na soutěže vůbec nechodili, zapojili jsme se až v posledních sedmi letech. Ten první rok jsme ale závodili mimo hlavní soutěž, měli jsme smíšené družstvo – muži i ženy. A útok jsme předvedli s požárním čerpadlem. Pak už jsme se spojili s hasiči z Kuklíku. Většinou se umisťujeme okolo desátého místa, ale teď se to hodně zlepšilo,“ zavzpomínal na soutěžní začátky studnického týmu Josef Kocanda.

V Maršovicích se utkaly také ženy. Tentokrát zvítězil domácí tým, za kterým se umístily hasičky z Hlinného následovány družstvem ze Zubří. „Původně se přihlásilo deset družstev žen, ale některým to bohužel nevyšlo, takže jich nakonec soutěžilo jen šest,“ poznamenala Marie Kabelková, členka novoměstského okrskového výboru, která pamatuje i závody v dobách, kdy mnozí dnešní soutěžící byli takříkajíc ještě „na houbách“.

„Je mi sedmdesát tři let, a když jsem bývala mladá, chodila jsem na soutěže za hasiče z Nového Města. Tehdy se to odehrávalo pokaždé na nějaké louce, o závodišti, jaké je například v Maršovicích, jsme si mohli nechat jenom zdát. A také o vybavení, které nyní hasiči mají. Ale zato jsme byli větší nadšenci. Bohužel je nyní v hasičských sborech méně mládeže než bývalo dříve. Na vesnicích to ještě není tak tragické, ale města s tím mají velký problém. Děti sedí raději u počítače,“ povzdechla si Marie Kabelková.

Na nedostatek mladých si stěžují i další. „Podařilo se nám sice dát dohromady mužské i ženské družstvo, ale zachraňují to většinou ti starší, mladí se do hasičů nehrnou. Moc je to nezajímá,“ nechala se slyšet Eva Sýkorová ze Sboru dobrovolných hasičů Vlachovice.

Na soutěži v Maršovicích se ale sešlo hasičů dost. Ženských družstev nastoupilo do soutěžního klání šest, mužských týmů soutěžilo sedmnáct. Ne vždy se ale vše povede tak, jak si hasiči představují. Mnohdy nepomohou ani předchozí tréninky a nadšení, s nímž závodníci do soutěže jdou. Například družstvu z Olešné připsali rozhodčí neplatný pokus z požárního útoku.

„Byli jsme skvěle připraveni, ale do proudnice se nám nějak dostal kamínek a nemohli jsme proto trefit terč. Jak nám říkali kolegové ze Zubří, opět jsme nezklamali. Vloni jsem to zase zkazil já, když jsem si nepustil do mašiny benzín. Stane se. Pokaždé se něco povede a něco ne. Ale hlavní je, že jsme se zúčastnili,“ rozesmál se strojník ze Sboru dobrovolných hasičů Olešná Marek Beneš.