Město chce projekt pojmout jako multifunkční. „Zatím jsme ve fázi nápadů a plánování. Zároveň zjišťujeme možnosti financování projektu pomocí dotace. Uvažujeme o inovačním centru, sdílené kanceláři, kavárně nebo chráněném bydlení,“ sdělila mluvčí Žďáru nad Sázavou Blanka Sobolová.

Zastupitel Jan Havlík nákup bývalé sklárny podpořil, ale kritikou nešetřil. „Dnes je zřejmé, že využití se nebude odvíjet od potřeb města a jeho obyvatel, ale od možnosti získat dotace. Budoucí náklady, potřebnost a využitelnost opět nikoho nezajímají,“ sdělil Havlík.

Doprava se zkomplikuje ještě více v polovině srpna, kdy se bude pokládat nový asfalt.
Opravy silnice ve Velkém Meziříčí: dlouhá objížďka, v půli srpna úplná uzavírka

Inovační centrum by nabídlo veřejnosti možnost práce s moderním vybavením jako je trojrozměrná tiskárna nebo třeba šicí stroj, který se dá programovat. „Představu si mohli žďárští udělat v kamionu, který nedávno právě s takovou mobilní dílnou zakotvil na žďárském náměstí. Sdílené kanceláře jsou zase vhodné pro lidi, kteří nepotřebují vlastní stálou kancelář, ale rádi by občas takové zázemí využili,“ uvedla Sobolová. V prostoru by dále mohla být kavárna a veřejné toalety, které park na Farských humnech potřebuje.

Město chce myslet i na kulturní, vzdělávací a společenské akce. „Prostě tak, aby prostor od rána do večera žil a sloužil obyvatelům a návštěvníkům města,“ řekla mluvčí města Sobolová. Na Vysočině na rozdíl od jiných krajů inovační centrum chybí. „Tohle je velká příležitost pro město i pro jeho odvážné a talentované obyvatele. A protože nejsme velké město, je podle nás lepší vybudovat multifunkční prostor, kde se jednotlivé účely budovy navzájem propojí a podpoří,“ dodala Sobolová.