Zda zoologická expozice Moravského muzea zůstane, nebo se bude stěhovat do Brna, není zatím jasné

„Stále čekáme, jak dopadne projekt Bono Publico,“ řekl starosta městyse Budišov Petr Piňos. „Chtěli bychom, aby expozice byla zachována,“ dodal. V současné době se ovšem vzácné a jedinečné unikáty z budišovského zámku stěhují do Brna. „Nevíme, co bude dál. Každopádně už jsme začali část depozitáře, který nebyl přístupný veřejnosti stěhovat do Brna. Největší obavy jsme měli ze shánění náhradních prostor pro exponáty. Ty už naštěstí máme, tak se situace trochu uklidnila,“ prozradil ředitel Moravského zemského muzea v Brně Petr Šuleř.

Podle něj by potřebná doba na přestěhování všech zoologických sbírek zabrala dva roky. Některé exponáty lze přemístit pouze za dobrého počasí a tím zima rozhodně není. „Na další spolupráci se budeme domlouvat. Vypadá to, že vystěhujeme kompletně všechno, zámek se opraví a pak tam umístíme jednu expozici například s pěti tisíci kusy,“ doplnil ředitel muzea Šuleř.

Městys chce aspoň jednu expozici

Také zástupci městyse Budišov a předseda dozorčí rady projektu Bono Publico se sbírek nechtějí vzdát úplně. „Chceme, aby část expozice v budišovském zámku zůstala,“ potvrdil předseda dozorčí rady Milan Boček.

Jak celá věc dopadne, je zatím ve hvězdách. Od projektu Bono Publico totiž odstoupila Třebíč jako druhý společník. Vše je ve fázi vyjednávání, není jasné, zda lze projekt za této situace vůbec realizovat.

Moravské zemské muzeum v Brně získalo budišovský zámek v roce 1974 a po úpravách tam vybudovalo depozitáře přírodovědných oddělení, které čítají na dvě stě tisíc exponátů. Zoologické sbírky představují nejstarší kolekci vycpanin ptáků, savců, ryb i obojživelníků doplněné trofejemi z loveckých výprav do Afriky, Asie a Kanady. Z nových přírůstků jsou to materiály získané během studijních cest do oblasti delty Dunaje, na Kubu, do Jakutska a Jižní Ameriky. Sbírky jsou doplněny zástupci několika skupin bezobratlých živočichů - mořských hub, korýšů, červů a ostnokožců. Zámek je hojně navštěvován.