Rozpočtové určení daní je jednou z oblastí čekajících na nutnou změnu. Podle zástupců obcí je totiž současný systém nespravedlivý. Velká města v čele s Prahou jsou zvýhodnována na úkor měst menších a hlavně vesnic. Hlavní město a další velké aglomerace dostávají ze státního rozpočtu při přerozdělování daní několikanásobek toho, co menší města a vesnice.

Zima tahá peníze z obecní kasy

Nejhůře jsou na tom obce ležící ve větších nadmořských výškách. Ty jsou znevýhodněny vysokými náklady hlavně v zimě. Právě zohlednění nadmořské výšky při přerozdělování daní navrhuje Dagmar Zvěřinová.

To by mělo pomoci alespoň částečně zlepšit daňovou bilanci menších sídel vůči těm velkým. „Obce na Vysočině potřebují peníze na zimní údržbu silnic, topení, zajištění dopravy a další výdaje. Dnešní systém ale znevýhodňuje menší a výše položené obce,“ uvedla Zvěřinová, kandidátka do Senátu za Žďársko.

Podle návrhu bude hranicí průměr nadmořské výšky obcí v České republice. Vydělaly by ty, které leží nad danou linií. Níže položené by naopak dostaly z celkového balíku peněz méně. Právě obcím na Žďársku by mohl návrh zapracování nadmořské výšky do nového systému rozpočtového určení daní pomoci. Jde sice o daňovou revoluci, ale ne neodzkoušenou. V některých okolních zemích je tento způsob běžnou praxí – třeba na Slovensku.

Problém v zapracování do nového systému nevidí ani předseda rozpočtového výboru poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Nadmořská výška obcí je objektivní kritérium. Je třeba tuto myšlenku vnést do debaty o novém systému rozpočtového určení daní. Zapracování by nebylo určitě nijak složité,“ konstatoval Bohuslav Sobotka.

Pro zohlednění nadmořské výšky obcí při rozdělování daní jsou pochopitelně i starostové měst a vesnic ležících nad hranicí, která by zajišťovala vyšší příjmy. „Jistě bychom to uvítali. Věcov a okolní obce leží v nadmořských výškách pět set padesát až sedm set třicet metrů, takže bychom jistě nějaké peníze navíc získali. Nám dělá největší starosti a zvyšuje náklady hlavně zimní údržba silnic. Na tu bychom potřebovali asi o půl milionu víc,“ uvedl starosta Věcova Zdeněk Vraspír.

Ivan Lidmila