Na to, jak se počasí nakonec vyvrbí, nehodlají čekat například v Novém Městě na Moravě, kde chtějí společně se zásobami na závod Tour de Ski vyrobit i první sněhovou vrstvu na sjezdovce na Harusově kopci. „Podklad sjezdovky ještě není ideálně chladný, ale co se dá dělat. Se zasněžováním chceme určitě začít,“ konstatoval správce sjezdovky Karel Klapač.

Podobně to vidí i ve Velkém Meziříčí. „Na Fajtově kopci bychom chtěli vyrábět sníh od víkendu. Přes sobotu by ještě mělo silně foukat, což pro nás není moc dobré, tak uvidíme,“ konstatoval správce Jiří Pálka.

Lidem se už na jaře nechtělo lyžovat

Bude se opakovat parádní sezona 2005/06, kde většina sjezdovek zažila takřka zimní maraton? Na konci listopadu je na odhady brzy. Ve Velkém Meziříčí by se určitě nezlobili, kdyby sezona začala pátého prosince a končila až 31. března jako tehdy.

„Tenkrát jsme na jaře nezavírali kvůli sněhu, ale pro nezájem. Lidem už se lyžovat nechtělo,“ vzpomněl Jiří Pálka. Podobně na tom bylo i Nové Město, kde se lyžovalo přibližně 120 dní a z dráhy pod tažným vlekem se často dokonce musel odhazovat přebytečný sníh.

Na sjezdovce v Karasíně se v dobrém vzpomíná na úvod sezony v roce 2003. „Myslím že to byl ten rok, začínali jsme asi 18. prosince,“ konstatoval správce sjezdovky Libor Jedlička. Karasínská sjezdovka se k brzkému zasněžování o víkendu zatím nepřipojí. „Zasněžovat nebudeme, myslíme, že to zatím nemá cenu, i když techniku máme připravenou,“ uvedl Jedlička.

Pokud se letos zadaří a nastane pravá vysočinská zima, lyžaři budou moci využít služeb řady lyžařských vleků, aniž by sáhli hlouběji do kapsy. To ovšem neznamená, že vlekaři své areály alespoň drobně nemodernizovali. Více novinek mohou zájemci o lyžování letos očekávat na sjezdovce v Dalečíně.

„K informačnímu centru letos přibude ubytování – dva apartmány po čtyřech místech včetně příslušenství. Můžeme slíbit více sněhu, budeme mít jedno dělo navíc a upravenou čerpací stanici. A doufám, že letos uvedeme do provozu loni nespuštěný dětský vlek včetně lyžařské školy pro nejmenší,“ přiblížil Ivo Doležal z provozující společnosti Interski.

Nové toalety

V Novém Městě se například věnovali toaletám. „Dříve jsme měli záchody v nájmu, ale teď díky dotaci od kraje Vysočina jsme mohli perfektní toalety zakoupit. Byli bychom rádi, kdyby se z nich přestávaly ztrácet věci. V minulých letech jsme například přišli o průtokový ohřívač, topné kolektory, vodovodní baterie a podobně. V této souvislosti uvažujeme, že by byl provoz na záchodcích sledován kamerami podobně, jako je snímána lanovka,“ uvedl Karel Klapač.

Novoměstští se začínají také poohlížet po lyžařských instruktorech. „Díky tomu, že máme pohodlnou sedačkovou lanovku, tak se stala sjezdovka ještě vhodnější pro začátečníky, kteří už nemusejí mít strach, že se na kotvovém vleku vybourají. Nezkušených tedy přibývá a další instruktor by se nám teď hodil,“ dodal Klapač.