Po doléčení nemají pacienti často kam jít. Na domov důchodců se čeká dlouho

Poté, co bylo zrušeno oddělení pro léčbu tuberkulózy, zřídili jako první a jediní v kraji také sociální oddělení s dvaceti lůžky.

„Reagovali jsme na potřebu pacientů, kteří se nezřídka po doléčení dostali do neřešitelné situace. Když se ukázalo, že se už o sebe nezvládnou sami postarat a nemohla ani rodina, neměli kam jít. Zažádali si o domov důchodců, jenže na ten se čeká třeba i přes rok,“ vysvětlil primář a ředitel léčebny Pavel Petrů.

Délka pobytu není omezena Situaci pak musela řešit sociální pracovnice, pokud ji pacient nevyřešil sám, třeba i tak, že se nechal hospitalizovat v jiné LDN, kde mohl opět přečkat další tři měsíce.

Pro někoho ale jiná možnost neexistovala. „Například za nemohoucí stařenkou z Křižánek nemůže dojíždět denně pečovatelka ze Sněžného,“ uvedl vedoucí sociálního oddělení Oldřich Brož.

Dnes je situace jiná. Pacient, u kterého pomine zdravotní důvod k pobytu, přičemž ten sociální trvá, může zůstat v léčebně. Samozřejmě s tím, že za další pobyt a stravu zaplatí denně dvě stě padesát korun.

Délka pobytu není nijak omezena. Většinou končí získáním místa v domově důchodců. Sociální lůžka „na Buchťáku“ pomohou i lidem, kteří o někoho pečují. Mohou svého svěřence na libovolnou dobu „odložit“ s tím, že je o něj plně postaráno.

„Je to pro mě skvělá informace,“ řekla Marie Skoumalová ze Zlína, která se už dvacet let stará o manžela trpícího Parkinsonovou nemocí. „Žádný domov důchodců něco podobného nenabízí,“ popsala svou zkušenost žena.