„Důvodem pro toto rozhodnutí, které bylo dlouho přehodnocováno, je restrukturalizace a optimalizace zdravotní péče, jež byly jednou z podmínek lékařů ve výzvě Děkujeme, odcházíme! Ve druhé řadě to je stále klesající zájem klientů o pobyt a léčbu, což má vliv na navyšující se ztrátu provozu,“ informovala Jitka Svatošová, mluvčí Krajského úřadu Kraje Vysočina.

Pro celý areál zdravotnického zařízení v současné době hledá jeho vlastník, kterým je právě Kraj Vysočina, nějaké využití.

Sanatorium Buchtův kopec zajišťovalo servis pro tři provozy s celkem 126 lůžky - léčebnu dlouhodobě nemocných (LDN), léčebnu nemocných respiračními chorobami a sociální lůžka.

Padesát lůžek

Pacienti z LDN budou přestěhováni do pavilonu bývalé neurologie v novoměstské nemocnici. „LDN tam bude mít padesát lůžek. Stěhovat by se měla během příštích čtrnácti dní,“ vyjádřil se Roman Kratochvíl, mluvčí Nemocnice Nové Město na Moravě s tím, že zatím jsou tito lidé na chirurgickém oddělení nemocnice.

Pacienti plicního sanatoria přejdou do specializovaného zařízení v Humpolci. Sociální lůžka pak budou na části volného lůžkového fondu v nemocnici.

Zatímco ještě v roce 2003 se v sanatoriu na Buchtově kopci léčilo celkem 1082 pacientů, v loňském roce tam byly hospitalizovány pouze necelé čtyři stovky osob. Obsazenost plicních lůžek tedy byla jenom čtyřicetiprocentní.

„Zavedení regulačních poplatků bylo důvodem klesajícího zájmu také o pobytová sociální lůžka, která měla od roku 2007 kompenzovat pokles zájmu o lůžka respirační léčby,“ konstatovala Jitka Svatošová.

Uzavření sanatoria by nějak výrazně nemělo zhoršit nezaměstnanost v regionu. Ředitelka novoměstské nemocnice Věra Palečková deklarovala, že většina současných zaměstnanců tohoto zařízení najde uplatnění právě v nemocnici v Novém Městě.