Ladislav Pešek, coby chudý muzikant s kupou hladových dětí, projížděl na svém oslíkovi místy, která jsou lidem z Daňkovic, Sněžného i z okolních vesnic důvěrně známá.

Dnes už se asi nedozvíme, jestli filmaře více okouzlily daleké výhledy nebo malebná krajina tohoto koutu Vysočiny. Daleké výhledy, hlavně z Buchtova kopce, si ale lidé mohou užívat dodnes. „Nejhezčí pohled na okolní krajinu je z vrcholku radarové stanice. Ta ale není běžně přístupná. Výhled odtamtud je ovšem nezapomenutelný. Když je dobrá viditelnost, je možné zahlédnout i Praděd nebo Sněžku,“ říká Karel Smutný z Náměště nad Oslavou, kterému se poštěstilo vystoupat na vrchol výškové stavby s nepřehlédnutelnou modrou kopulí.

Buchtův kopec je místem, kde se snoubí pohádková historie s nejmodernější technikou. Radiolokační stanice na jeho vrcholu je nejvyšším bodem Žďárských vrchů. Kopule má speciální opláštění, díky kterému je odolná proti námraze. Je samonosná, nesmáčivá, nedrží na ní sníh ani voda. Pod kopulí se ukrývá anténa radaru, který dodává přesné informace letovým dispečerům.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pilák ve Žďáře se změní. Kemp i jeho okolí bude mít lepší zázemí

Pilák a jeho okolí. | Video: Deník/Jiří Kašpárek