„Tak za prvé shazuji vánoční kila, není jen tak ptát se ženské, jak se má po Vánocích," smála se Dagmar Zvěřinová. „Doma ještě z toho vánočního přecházíme k běžnému rytmu," dodala.

Bývalá starostka pracuje na částečný úvazek u Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko (SVK). Výraznou změnu tempa ale po odchodu z práce na radnici nepocítila.

„Můj muž říká, že půl úvazku u mě vypadá jako jeden a půl. Fakt je, že ve svazu máme práce hodně, dokončují se některé stavby, pomáháme obcím vyřizovat investice, projekty. Ale tak to není pořád, jen se teď víc věcí trefilo do jednoho období. Je nové období volební, nový rok a ještě nové evropské programovací období," řekla Zvěřinová.

Hlídání vnuček

K aktivitám, na které neměla čas při „starostování", se podle svých slov Dagmar Zvěřinová zatím nedostala. „Ale třeba skvělý duševní odpočinek bylo hlídání vnuček, měli jsme je u nás týden a plně jsme se jim věnovali. Sice jsou malé, ale můj muž se rozhodl, že je naučíme bruslit, tak jsme každý den prověřovali náš zimní stadion. Mě nakonec na brusle nedostali, ale zodpovědně jsem vytvářela zajišťovací tým," prozradila se smíchem.

Zvěřinová je rovněž členkou žďárského zastupitelstva a předsedkyní finančního výboru. Chce dosáhnout toho, aby výbor pracoval aktivně a scházel se pravidelně a alespoň jednou měsíčně.

Jaromír Brychta, bývalý žďárský místostarosta, si zatím vybírá neplacené volno na žďárském gymnáziu. Pracoval tam jako učitel předtím, než ho zaměstnaly funkce na radnici. Volného času ovšem podle svých slov moc nemá. „Na zanedbané koníčky jsem ještě čas neměl. Mám plné ruce práce, hlavně doháním to, co jsem nestíhal, když jsem byl na radnici. Moje resty se týkají hlavně rodiny a práce, jež mi doma stála, tak se opravdu nenudím," řekl Jaromír Brychta. „Snažím se dát třeba dohromady auta. A na chalupě dělám dříví, protože před volbami jsem zásobu udělat nestihl," dodal s úsměvem.

Brychta pro město stále pracuje například v zastupitelstvu a je činný ve své domovské ODS. Teď se chce Jaromír Brychta opět ucházet o místo ředitele teplárenské společnosti Satt, kde předsedá představenstvu. Společnost vypsala začátkem ledna nové výběrové řízení.

Méně plný diář

Ladislav Bárta, bývalý druhý místostarosta Žďáru, se vrátil ke své práci projektového manažera v Kolpingově díle České republiky. „O mé služby byl zájem, tak jsem nic nevymýšlel a vrátil se na původní místo," sdělil.

Na nový pracovní režim si prý zvykl rychle. „Druhou stranou mince je, že člověk jako by odešel od rozdělané práce, ale tak to prostě je, musíte si na to zvyknout. Takže jsem se pustil po hlavě do práce a do nových výzev," usmál se Ladislav Bárta. „Čas uvolněného zastupitele se nedá omezit pracovní dobou, pracovní věci třeba řešíte i na nákupu. To teď do jisté míry odpadá, a když nemám tak zaplněný kalendář, je víc času na rodinu, koníčky, práci kolem domku, užívám si také hojněji svou roli strýčka a třeba učitele bruslení," pověděl Bárta.

Bezprostředně po odchodu z radnice využil čas k pořádnému odpočinku. „Trochu jsem cestoval a taky jsem se v klidu vyspal," řekl se smíchem. „Ale teď už jsem plně zpět v pracovním režimu," doplnil Ladislav Bárta.