Českobratrská církev evangelická vypověděla Jimramovu smlouvu o výpůjčce loni na podzim. „Dioráma u nás mělo být do konce února, ale nakonec si pro něj přinesou až 2. dubna,“ upřesnila Miroslava Procházková, které má v úřadu městyse na starosti kulturní záležitosti.

Lidé, kteří mají zájem umělecké dílo v Jimramově ještě vidět, mají poslední možnost. Jelikož ale Síň rodáků v objektu bývalé katolické školy s expozicí věnovanou autoru Broučků a jimramovskému rodákovi - spisovateli a duchovnímu Janu Karafiátovi (1846 – 1929) – je přístupná jen v létě, je třeba si návštěvu na úřadě domluvit telefonicky či e-mailem.

Po celém světě Karafiátovy Broučky proslavilo právě Trnkovo dioráma, které plzeňský rodák vytvořil původně pro světovou výstavu v New Yorku v roce 1939, kde ale nakonec kvůli vyhlášení protektorátu česká expozice otevřena nebyla. Později dílo reprezentovalo zemi na výstavě Expo v Bruselu v roce 1958. Po bruselské výstavě bylo dioráma uloženo v pražském depozitáři Evangelického muzea, začátkem 90. let se dostalo do jimramovského evangelického kostela a později do tamní Síně rodáků.

V roce 2004 byla část Trnkova výtvoru, konkrétně výjevy Verunkova svatba a Pěvecký sbor, zapůjčena na výstavu o Trnkovi do Japonska. Když se pak v roce 2012 slavilo v Plzni 100. výročí narození tohoto výtvarníka, dioráma tam vystavili a opravili, než se zase vrátilo do Jimramova. S tím je spojen i jeho nadcházející přesun právě do Západočeského muzea v Plzni. „Umělecké dílo by se tam mělo stát hlavním exponátem nově připravované Trnkovy expozice,“ uvedl mluvčí Českobratrské církve evangelické Jiří Hofman.

Ilustrační foto.
Fotbalisté Žďáru zahájili přípravu vysokou výhrou

Synodní církevní rada prosbě o dlouhodobou výpůjčku díla ze strany plzeňského muzea vyhověla i proto, že muzeum disponuje lepšími podmínkami než jimramovská Síň rodáků. „Jeho prostory nabízí optimální vlhkostní, světelné i teplotní podmínky. Umělecké dílo tam bude zároveň pod odborným dohledem restaurátorů, kteří jej v roce 2012 kompletně zdokumentovali, částečně zrestaurovali a zakonzervovali. Především jejich zásluhou se tehdy u příležitosti stého výročí narození Jiřího Trnky povedlo exponát zachránit pro další generace. A stalo se tak doslova na poslední chvíli,“ přiblížil mluvčí Hofman s tím, že v Plzni dioráma uvidí kolem třiceti tisíc návštěvníků ročně.

Jimramovská Síň rodáků ale bez Broučků nezůstane. „Oslovili jsme ohledně nové expozice dva výtvarníky, kteří mají současně k Jimramovu blízký vztah, a ti připravují návrh, jak by měla vypadat. Jeden z nich vytvoří postavičky, druhý zase pozadí výjevu, typicky jimramovské s našimi kostely. Expozice má být nasvícená, aby se líbila i dětem, a půjde o úplně jiné Broučky, ale naše. Návrh výtvarníků má být v příštím měsíci předložen zastupitelům k posouzení,“ sdělil starosta Jimramova Josef Homolka v souvislosti s novou muzejní expozicí. Ta by mohla být v Síni rodáků k vidění už letos v létě.