Ve Žďáře přístav vodních skautů Racek zanese světlo do kostela svatého Prokopa. K dispozici tam bude v sobotu 20. prosince od 18 hodin. Už teď plápolá v městském divadle, kde se koná předvánoční akce Ostrov pohody. V neděli v 9 hodin ráno Betlémským světlem zapálí skauti poslední svíci na adventním věnci v bazilice. „V pondělí a v úterý lidé světlo dostanou i v recepci městského úřadu," řekl Petr Bednář, kapitán žďárského přístavu vodních skautů Racek.

Skauti ze Svratky vyslali pro Betlémské světlo Zdeňka Jelínka. „Jinak bychom ani nevěděli, že jsou Vánoce," usmál se Jelínek. Ve Svratce světlo najdete v kostele. „A chci se domluvit se starostou, aby si lidé mohli v úterý přijít zapálit lucerny a svíčky přímo do městského úřadu," řekl svratecký skaut. Zdeněk Jelínek transportoval vzácný náklad osobním autem. „Ano, může se stát, že plamen zhasne. Ale vím, kam si pro něj zase do Žďáru přijet. Už s tím mám zkušenosti," pousmál se skaut.

Ve Žďáře dokonce jednou zhaslo Betlémské světlo přímo v kostele u svatého Prokopa. „My skauti ale počítáme se vším. Z kostela poslali rychlou spojku k nám domů, kde plamínek na svíčkách opatrujeme celé Vánoce," řekl Vladimír Slovák. "Někteří lidé starost o světlo z Betléma dokonce řeší tak, že na chvilku zhasnou plynový kotel a znovu ho zapálí betlémským ohněm. Pak jim doma hoří celý rok," uvedl Slovák.

Ohýnek ve skleněné nádobě si domů odnesla i Barbora Hrnčířová. „Mám trošku strach, aby mi světlo nezhaslo, ale dám na ně pozor," usmála se školačka. Vzácné světlo bude o vánočních svátcích svítit i v rodině Řetických. „Je to hezká tradice," řekl Emanuel Řetický, když si plamýnek odnášel v sobotu ráno s dětmi ze žďárského vlakového nádraží.

Světlo zažehnuté v Betlémě se tradičně šíří jako symbol Vánoc, do Česka dorazilo už po pětadvacáté. Minulý víkend doputovalo z Vídně do Brna.

Do rozvozu Betlémského světla se v sobotu ráno na nádraží v Brně zapojilo kolem padesátky skautů. Kromě vlaku na Prahu vyrazili také směrem na Bohumín a další místa. „Každý rok je to podobné, vždy jde o skupinky kolem čtyř až deseti lidí," řekla Stanislava Vachová z brněnského skauta. První skupinka vyjela vlakem z brněnského nádraží krátce po šesté hodině ranní směrem na Prahu. Po cestě se k nim přidávali další skauti, aby se symbol Vánoc mohl dostat do všech koutů země.

Tradice betlémského světla vznikla v Rakousku. Do Betléma, místa narození Ježíše Krista, pro plamínek vždy cestují chlapec nebo děvče, kteří vykonali něco dobrého. Světlo zažehnuté v Betlémě se pak šíří po celém světě. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Do Česka se Betlémské světlo dostalo po pádu komunismu a v rukou exilových skautů a skautek putovalo v prosinci 1989 až pod sochu svatého Václava v Praze.