V rámci rozšíření povědomí o singltrecích v novoměst-ských lesích Ochoza a Plačkovec vzniknou videospoty, webové a mobilní aplikace 
i polepy na tramvajích a dálkových autobusech.

„Půjde o polepení dvou tramvají městské hromadné dopravy v Brně a v Praze a dálkových autobusů, které jezdí do Prahy, Ostravy a Hradce Králové,“ informoval novoměstský místostarosta Stanislav Marek.

Inzerce na autobusech 
a tramvajích se bude týkat především větších měst. „Vybraly se takové linky dálkových autobusů, které jezdí přes Nové Město. Například autobus z Jihlavy do Ostravy, který ve Městě zastavuje. 
A stejně tak linka do Prahy 
a do Hradce Králové,“ vysvět-lil místostarosta Marek.

Nové Město na Moravě už má s reklamou v podobě polepů své zkušenosti. Vloni v září se totiž přidalo k více než desítce dalších měst, která se zapojila do projektu reklamních vlaků. „Na tuto formu propagace jsme měli docela dobré ohlasy z řad občanů, provedení se jim líbilo,“ pochválil nápad mít „vlastní vlak“ Stanislav Marek. Regio-Spider v novoměstských barvách nyní křižuje tratě po celé Vysočině.

„Autobusy a tramvaje propagující singltreky vyjedou 
1. srpna. Zatím ale ještě nevíme, jak bude finální podoba vypadat, v tuto chvíli to všechno řešíme,“ vyjádřila se Lucie Příhodová, pracovnice Turistického informačního centra v Novém Městě na Moravě.

Jak se v tomto případě dá očekávat, takto velkoryse pojatá propagace terénních přírodních tras pro horská kola nebude právě nejlevnější záležitostí. Větší investice na tuto akci si Nové Město na Moravě může dovolit pouze díky dotaci, kterou obdrželo z programu ROP NUTS 2 Jihovýchod. Dotační titul zaručuje
finanční podporu z evropských fondů v celkové výši pětaosmdesáti procent uznatelných nákladů. „Původní rozsah byl milion a půl, následně se částku podařilo snížit na milion tři sta tisíc korun. Z toho milion sto tisíc jsou uznatelné náklady,“ přiblížil finanční stránku věci novoměstský místostarosta Marek.

Kromě této celorepublikové součásti propagace singltreků se chystají i další, o něco menší akce zaměřené přímo na Nové Město na Moravě a jeho návštěvníky. Místní turistic-
ké informační centrum bude 
v souvislosti s terénními tratěmi pro horská kola nabízet nové propagační předměty. „Budou to trička, reflexní pásky, šátky, balony a další věci. Cena za výrobu těchto předmětů se bude pohybovat řádově v tisících korun,“ vyjádřil se Marek.

Město má s terénními cyklistickými trasami velké plány i do budoucna. „Chtěli bychom pravidelně dvakrát ročně uspořádat akce pro širokou veřejnost. Na jaro připravujeme slavnostní otvírání tratí a na podzim zase naopak jejich slavnostní uzavírání,“ uvedl místostarosta.

Poprvé se budou singltreky slavnostně otevírat na jaře příštího roku. Malá předpremiéra by ale mohla nastat už koncem letošního září, kdy se očekává kolaudace stavby. „Určitě to bude mít také slavnostní charakter,“ potvrdil Stanislav Marek.

HELENA ZELENÁ KŘÍŽOVÁ